První prezidentka v historii! Claudia Sheinbaumová vyhrála volby v Mexiku, gratuloval i Biden
Vládní kandidátka Claudia Sheinbaumová se zřejmě stane první mexickou prezidentkou. V průzkumech, oficiálních odhadech i průběžných výsledcích sčítání hlasů má přes 50 procent hlasů. K vítězství jí už poblahopřáli dva další kandidáti z nedělních prezidentských voleb - Xóchitl Gálvezová a Jorge Álvarez Máynez. Většinu by podle oficiálního odhadu volebního úřadu INE měly obhájit i vládní strany v obou komorách parlamentu.
Velký náskok Sheinbaumové ukazovaly první prognózy, které zveřejnila média po uzavření volebních místností v noci na dnešek SELČ. Průzkum u volebních místností společnosti Enkoll tvrdil, že jednašedesátiletá Sheinbaumová získala 57,8 procenta hlasů.
Její hlavní soupeřka, kterou byla podnikatelka, bývalá senátorka a kandidátka koalice hlavních opozičních stran nazvané Síla a srdce pro Mexiko (FCM) Gálvezová, obdržela podle tohoto průzkumu 29,1 procenta hlasů. Pro centristického kandidáta Máyneze hlasovalo 11,4 procenta voličů.
Sheinbaumová slaví
„V dvousetleté historii republiky se stanu první prezidentkou Mexika,“ řekla dnes před svými příznivci Sheinbaumová. Dodala, že jí Gálvezová už poblahopřála k vítězství.
Podle deníku El País zavolal s gratulací vládní kandidátce i Máynez. „Věříme v pluralitní, různorodé a demokratické Mexiko,“ uvedla dále Sheinbaumová. Podle ní její vláda bude fiskálně zodpovědná, bude respektovat svobodu tisku a práva podnikatelů.
Gratuloval i Biden
„Blahopřeji Claudii Sheinbaumové k jejímu historickému zvolení první prezidentkou Mexika,“ uvedl prezident USA Joe Biden v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. Dodal, že se těší na spolupráci v duchu partnerství a přátelství, a vyjádřil odhodlání „prosazovat hodnoty a zájmy obou zemí ve prospěch“ obyvatel obou USA i Mexika.
Mexiko nemá druhé kolo voleb. Mexičané rozhodovali také o novém složení obou komor parlamentu, guvernérech osmi z 31 států mexické federace či vedení metropole. Včetně starostů a radních bude nově obsazeno 20.000 postů.
Kdo je Claudia Sheinbaumová
- Je blízkou spojenkyní současné hlavy státu Andrése Manuela Lópeze Obradora a členkou prezidentovy levicové strany Morena.
- Byla pokládána za velkou favoritku celostátního hlasování, které uspořádala strana s cílem najít kandidáta pro volby v červnu 2024. Představitelé strany Morena uvedli, že Sheinbaumová porazila ve stranických primárkách pět dalších uchazečů. Podle předvolebních průzkumů byla v prezidentských volbách favoritkou.
- V roce 2018 se stala první ženou zvolenou do čela mexické metropole, úřad opustila loni v červnu, aby se mohla ucházet o stranickou nominaci na prezidentskou kandidaturu.
- Na radnici mexické metropole působila už od prosince 2000 do května 2006, tedy v době, kdy byl starostou López Obrador, za jehož úřadování měla na starosti životní prostředí. V letech 2015 až 2017 Sheinbaumová vedla radnici v největší čtvrti mexické metropole Tlalpan.
- Jako starostka si Sheinbaumová například vysloužila kritiku za to, že se jí nepodařilo vyřešit dlouhodobě špatný stav metra v metropoli, v němž se stává řada nehod. V květnu 2021 si jedna z nich vyžádala 26 obětí a na osm desítek zraněných. Starostka pak letos v lednu poslala do metra na 6000 členů národní gardy, aby dohlíželi na bezpečnost. Některé nehody totiž podle starostky mohla být způsobit sabotáž, respektive krádeže vybavení. Dopravu v mexické metropoli ale za vedení Sheinbaumové vylepšila například kabinová lanovka, která je nejdelší v Latinské Americe.
- V roce 2014 Sheinbaumová stála u vzniku strany Morena, která se zrodila ze stejnojmenného hnutí vytvořeného o několik let dříve.
- Sheinbaumová v předvolební kampani slíbila pokračovat v linii současného prezidenta, včetně například jeho snahy výrazně rozšířit v zemi osobní vlakovou dopravu, které dosud v Mexiku téměř neexistuje. Slíbila také další investice do sociálních programů, zdravotnictví, školství a vědy. Chce rovněž bojovat s nedostatkem vody v zemi, jejíž velkou část dlouhodobě sužuje sucho, a snažit se o větší podíl obnovitelných energií.
- Hovoří o sobě jako o feministce, zasazuje se za práva žen a LGBT+ komunity a je také zastánkyní legalizace potratů.
- Narodila se 24. června 1962 v hlavním městě Mexiku do židovské rodiny. Vystudovala fyziku na Mexické autonomní národní univerzitě (UNAM) a v roce 1995 získala doktorský titul v oboru energetické inženýrství. V roce 1999 obdržela cenu pro nejlepšího mladého výzkumníka UNAM v oblasti inženýrství a technologických inovací.
- Je autorkou více než 100 vědeckých článků a dvou knih o energetice, životním prostředí a udržitelném rozvoji.
- V roce 2007 se připojila k Mezivládnímu panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN v oblasti energetiky a průmyslu jako spoluautorka čtvrté hodnotící zprávy. Skupina v tomto roce získala za svoji práci Nobelovu cenu míru. O šest let později byla spoluautorkou páté hodnotící zprávy IPCC.
- Je podruhé vdaná, má dceru a se současným manželem, finančním analytikem Jesúsem Maríou Tarribou, vychovává syna.
Třicet kandidátu ve volbách násilně zemřelo. Země potřebuje silnou policii, v boji proti kriminálním živlům. Ženy v politice jsou potřeba-mají racionálnější myšlení.