Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Ničivé povodně v Číně: První oběti, 11 pohřešovaných a 60 tisíc evakuovaných

Autor: ČTK - 
22. dubna 2024
20:22

Téměř 60 000 lidí bylo evakuováno v jihočínské provincii Kuang-tung, kterou po několikadenních silných lijácích postihly rozsáhlé záplavy. Povodně si vyžádaly nejméně tři mrtvé, dalších 11 lidí se pohřešuje, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

V nejlidnatější provincii Číny se vylilo z břehů několik řek a na záběrech v čínských státních médiích a na sociálních sítích bylo vidět, jak záchranáři odvážejí na člunech ze zatopených oblastí obyvatele.

Velká část provincie se prostírá v nízko položené deltě Perlové řeky a je často ohrožována záplavami. Delta patří k nejhustěji zalidněným oblastem Číny a je důležitým centrem výroby.

Mezi nejhůře postiženými městy je provinční metropole Kanton, jakož i menší města Šao-kuan a Che-jüan.

O víkendu zůstalo kvůli dešťům a záplavám 1,16 milionu domácností bez dodávek elektřiny, do nedělního večera se ale pro 80 procent z nich podařilo dodávky obnovit. Na mezinárodním letišti v Kantonu byly kvůli vytrvalému dešti rušeny či odkládány lety. Nejméně ve třech městech byly uzavřeny školy. Desítky domů po celé provincii se zřítily nebo utrpěly těžké škody.

Meteorologové varovali, že v provincii Kuang-tung a v pobřežní části sousední provincie Fu-ťien budou lijáky pokračovat minimálně do úterý. Mírný až silný déšť je očekáván také v dalších částech země, včetně metropole Pekingu, města Tchien-ťin a provincie Che-pej.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi