Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

„Nepřetržité občerstvení pro krysy.“ Podniky v New Yorku už nesmí házet pytle s odpadky na ulici

Autor: ČTK - 
1. března 2024
20:06

Se zvykem ponechávat pytle s odpadky na chodnících je v New Yorku coby nejlidnatějším městě Spojených států konec, alespoň pro místních zhruba 200 000 podniků. Ode dneška musejí všechny používat popelnice, informují americká média. Vedení města tímto opatřením bojuje proti zápachu v ulicích i proti krysám.

Starosta Eric Adams a jeho tým chtějí skoncovat s „nepřetržitým občerstvením pro krysy“, které podle nich pytle s odpadky čekající na odvoz na chodnících vytvářely. Už loni v srpnu začalo město vyžadovat po obchodech s potravinami či podnicích v pohostinství, aby odpad ukládaly do kontejnerů s pevným víkem. Toto opatření podle úřadů pokrylo větší část odpadků přitahujících krysy.

Nařízení se podle deníku The New York Times v září rozšířilo na další podniky a ode dneška se vztahuje na všechny ve městě. Úřady uvádějí, že opatření nyní bude pokrývat asi polovinu ze zhruba 20 milionů kilogramů odpadu, který se v tomto mnohamilionovém městě každý den vysbírá.

„Velká města po celém světě dávají po desetiletí svůj odpad do popelnic na kolečkách nebo do jiných kontejnerů, ale město New York to prostě nedělalo,“ řekla členka místní administrativy Jessica Tischová, která je zodpovědná za sanitační opatření. „Je to tak základní věc z několika důvodů - vzhled a atmosféra na ulicích, zápach v létě, krysy,“ pokračovala.

Podniky, kterých se dosud povinné používání popelnic netýkalo, budou v následujícím měsíci při porušení pravidla dostávat jen varování. Pak nastoupí plošné pokuty, které se při opakovaném porušování mohou vyšplhat až na 200 dolarů (skoro 5000 Kč).

Město zároveň provádí změny ve sběru odpadu z obytných budov, který se provádí odděleně. Na podzim chce i na část z nich rozšířit působnost opatření platného pro podniky, napsala agentura AP.

Romanoo ( 1. března 2024 23:00 )

Amerika náš vzor .

Zobrazit celou diskusi