Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Globální teplota roste! Minulý rok byl nejteplejší v historii měření

Autor: ČTK - 
12. ledna 2024
19:01

Světová meteorologická organizace (WMO) oficiálně potvrdila, že v roce 2023 byla na Zemi naměřena rekordně vysoká globální průměrná teplota, podle jejích propočtů mohla dosáhnout 15,09 stupně Celsia, ovšem při značné nejistotě měření. Organizace to dnes oznámila po vyhodnocení datových řad šesti různých meteorologických ústavů, z nichž každý označil minulý rok na základě dostupných dat za dosud nejteplejší v historii měření. Průměrná globální teplota byla loni 1,45 stupně nad předindustriální úrovní z let 1850 až 1900, uvedla WMO. Nová šéfka organizace Celeste Saulová varovala, že letošek by mohl přinést další rekord.

Dosud byl nejteplejším rokem od průmyslové revoluce rok 2016, kdy byla průměrná globální teplota zhruba 1,29 stupně nad předprůmyslovou úrovní, předloni pak o 1,15 stupně.

Evropská meteorologická služba Copernicus tento týden uvedla, že globální průměrná teplota dosáhla rekordních 14,98 stupně Celsia. Bylo tedy podle ní o 1,48 stupně tepleji než v předindustriálním období.

WMO do svého výpočtu zahrnula také údaje tří amerických a dvou britských institutů. Pracuje u nich s nejistotou měření plus/minus 0,12 stupně.

Saulová poukázala na to, že teploty loni ovlivnil meteorologický jev El Niňo, který každých několik let zvyšuje teplotu vody v částech Pacifiku i teplotu vzduchu. Opačný jev La Niňa naopak teploty snižuje.

„To, že se do poloviny roku 2023 z ochlazující La Nini stal oteplující El Niňo, se zřetelně ukazuje v nárůstu teploty v minulém roce,“ řekla Saulová. „Protože El Niňo má obvykle největší dopady na globální teploty po dosažení svého vrcholu, mohl by být rok 2024 ještě teplejší,“ dodala šéfka WMO. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) předpokládá, že El Niňo oslabí v průběhu jara.

Saulová rovněž vyzvala světové společenství k razantnějšímu boji proti klimatické změně. K tomu je podle ní nutné výrazně omezit emise skleníkových plynů a rychleji přejít na obnovitelné energie. „Klimatická změna je pro lidstvo největší výzva,“ prohlásila Saulová.

Video  Epicentrum - Radan Huth  - Jiří Chábera
Video se připravuje ...

Mirka Nová ( 30. ledna 2024 14:46 )

Minulý rok bylo opravdu extrémní teplo, a to i u mě doma. V mém podkrovním bytě se v tropických dnech nedalo vydržet. Proto jsem se rozhodla a na internetových stránkách http­s://ww­w.kl­imas­plit­.cz/mon­taz-klimatizace/ jsem si objednala firmu na montáž klimatizací. Od doby, co mám klimatizaci, tak je v bytě příjemně za každého počasí.

pfoto1 ( 12. ledna 2024 20:30 )

Globální teplota roste a globální hladiny stoupají tak, že globální pobřeží se globálně ztrácí pod hladinou, nemluvě o tom, že zásoby ropy a plynu už několikrát globálně došly...

Zobrazit celou diskusi