Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Už žádné psí maso. Jižní Korea končí s letitou tradicí, za prodej masa budou až tři roky vězení

Autor: ČTK, jmr - 
10. ledna 2024
16:42

Jihokorejský parlament dnes drtivou většinou schválil zákon zakazující konzumaci a prodej psího masa, podle zahraničních tiskových agentur je to přelomová norma. Zákon od roku 2027 ukončí staletí trvající tradici s ohledem na rostoucí tlak veřejnosti na ochranu zvířat a humánní zacházení s nimi. Psí maso jedí v Jižní Koreji zejména starší lidé; jeho konzumace byla považována za způsob, jak si zlepšit výdrž v horkých letních dnech, uvedla agentura Reuters.

Zákon začne platit v roce 2027 a za chov, porážku a prodej psího masa pro konzumaci lidmi budou hrozit až tři roky vězení a pokuta 30 milionů wonů (510.000 Kč). Postihy pro ty, kteří psí maso budou jíst, zákon neuvádí. Zahrnuje však kompenzace pro chovatele, které jim mají usnadnit změnu podnikání.

Pro schválení návrhu zákona hlasovalo 208 poslanců jednokomorového parlamentu, proti nebyl nikdo, dva poslanci se zdrželi hlasování. Zákon teď ještě musí podepsat prezident Jun Sok-jol. Ten normu od začátku podporoval, je velkým milovníkem zvířat a spolu s manželkou adoptovali šest psů a osm koček.

Zákazu konzumace psího masa se brání jeho zpracovatelé. Slibovali lepší zacházení se zvířaty a odmítají tvrzení aktivistů, že většina psů určených ke konzumaci byla zabíjena elektrickým proudem nebo oběšením. V listopadu před budovou parlamentu protestovalo proti přijetí zákona asi 200 chovatelů psů.

Nedávné průzkumy ukázaly, že většina Jihokorejců už psí maso nejí. Podle výzkumné instituce Animal Welfare Awareness 94 procent Jihokorejců uvedlo, že psí maso v posledním roce nejedli a 93 procent jich nehodlá psí maso jíst ani v budoucnu.

Šéfka místní Humane Society International JungAh Čae se k rozhodnutí vyjádřila takto: „Toto je tvořená historie. Nemyslela jsem si, že ve svém životě uvidím zákaz krutého průmyslu s psím masem v Jižní Koreji, ale toto historické vítězství pro zvířata je důkazem vášně a odhodlání našeho hnutí za ochranu zvířat." 

Ministerstvo zemědělství v dubnu 2022 odhadovalo, že na 1 100 farmách je chováno na maso 570 000 psů, kteří končí na stolech v 1 600 restauracích. Korejská asociace jedlých psů, která sdružuje chovatele a prodejce, uvedla, že zákon postihne 3 500 farem, zhruba 1,5 milionu psů a 3 000 restaurací.

Video  Jihokorejský prezident Jun Sok-jol na státní večeři ve Washingtonu se svým americkým protějškem Joem Bidenem ohromil přihlížející zpěvem amerického hitu American Pie ze sedmdesátých let. Biden mu poté daroval kytaru s podpisem autora písně a zpěváka Dona McLeana.  - Profimedia
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi