Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Tohle jsou největší ruští boháči v roce 2024: Za loňský rok ještě zbohatli! Kdo si polepšil nejvíc?

Autor: ČTK, lig, mav - 
3. ledna 2024
10:50

Žebříček nejbohatších Rusů vedou na začátku roku 2024 Vladimir Potanin, Leonid Michelson a Vagit Alekperov. Že ruský prezident Vladimir Putin dál válčí na Ukrajině? To jejich majetku a ziskům nevadí! Největší ruští boháči totiž loni ještě více zbohatli. O kolik a kdo si polepšil nejvíc?

Celkové jmění 25 nejbohatších Rusů v loňském roce vzrostlo o 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč) na 328,53 miliardy dolarů (asi 7,4 bilionu Kč). V roce 2022 se zmenšilo o 93 miliard (asi 2,1 bilionu Kč), napsal server Meduza s odvoláním na žebříček miliardářů agentury Bloomberg.

Nejvíce zbohatl spolumajitel ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov, jehož jmění se během loňského roku rozmnožilo o 9,3 miliardy dolarů a dosáhlo výše 24,7 miliardy dolarů. Z 25 nejbohatších Rusů loni zchudl jediný - podnikatel Vjačeslav Kantor, jehož kapitál se zmenšil o 149 milionů dolarů na 6,2 miliardy.

Pořadí největších ruských boháčů vede největší akcionář těžařského gigantu Nornickel Vladimir Potanin s majetkem odhadovaným na 31,1 miliardy dolarů, následovaný hlavním akcionářem plynárenské společnosti Novatek Leonidem Michelsonem (27,5 miliardy).

Následují Vagit Alekperov, většinový vlastník oceláren NLMK Vladimir Lisin (23,9) a oligarcha Ališer Usmanov (21,1), který býval jedním z majitelů britského fotbalového klubu Arsenal. V souvislosti s válkou proti Ukrajině a protiruskými sankcemi odešel z čela Mezinárodní šermířské federace (FIE).

Další příčky patří Alexeji Mordašovovi, Andreji Melničenkovi, Michailu Prochorovovi, Gennadiji Timčenkovi a Michailu Fridmanovi.

Bloomberg svůj žebříček sestavuje na základě hodnoty akcií společností, ve kterých miliardáři mají podíly. Na žebříčku je celkem 500 nejbohatších lidí na Zemi, včetně 25 Rusů, dodala Meduza.

12:44
Dnes

Ukrajinské schopnosti odrážet intenzivní ruské útočné operace na východě Ukrajiny se zhoršily a patrně se budou nadále v blízké budoucnosti zhoršovat, pokud budou trvat průtahy s americkou vojenskou pomocí, uvedl ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Rusko by podle amerických analytiků mohlo dokázat využít materiálního nedostatku v ukrajinské armádě ve svůj prospěch a dosáhnout významnějších územních zisků, zejména západně od již dobytého města Bachmut.

Ukrajinské problémy s nedostatkem munice jsou natolik závažné, že ukrajinští vojáci u Bachmutu a Avdijivky na východě Ukrajiny mohou vypálit maximálně pět dělostřeleckých granátů na každých deset granátů vystřelených ruskými silami a někdy i méně, podotkl v neděli podle ISW velitel ukrajinského uskupení Chortycja Nazar Vološyn. Ukrajinské dělostřelectvo je však přesnější, tvrdí Vološyn.

Už ve své analýze z předchozího dne ISW upozornil, že Rusko by nedostatek munice mohlo využít k ovládnutí města Časiv Jar v příštích týdnech.

12:02
Dnes

Slovenský premiér Robert Fico dnes odmítl nový migrační pakt, který minulý týden schválil Evropský parlament. Opatření v podobě převzetí části běženců nebo finanční či materiální pomoci pro země zasažené přílivem migrantů označil před novináři za diktát, nejde podle něj o solidaritu.

„Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili, že každá země má mít možnost se sama rozhodnout, jak pomůže,“ řekl Fico ke schválené úpravě. Přirovnal ji k dřívější myšlence zavedení kvót pro povinné přerozdělování migrantů mezi členské země evropského bloku.

Podle Fica slovenské vládní strany ve slovenské sněmovně patrně nepodpoří opatření z migračního paktu. „S vysokou pravděpodobností celá vládní koalice nebude souhlasit na půdě parlamentu s tímto legislativním balíkem,“ řekl slovenský premiér po schůzce se šéfem slovenské diplomacie Jurajem Blanárem.

11:59
Dnes

Ukrajinským silám se podařilo zničit výkonnou radarovou stanici na západě Ruska, která monitorovala oblohu nad Ukrajinou a měla dosah 700 kilometrů do ukrajinského vnitrozemí, sdělila několika ukrajinským médiím anonymně ukrajinská tajná služba SBU. Podle nejmenovaného zdroje z rozvědky šlo o stanici Něbo-U, která stojí zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun). Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Stanice podle SBU mimo jiné poskytovala podporu ruským bombardérům, které útočí na Ukrajinu pomocí řízených leteckých bomb. Stanice taktéž sledovala ukrajinské prostředky. „Díky zničení této radarové stanice bude mít nepřítel méně možností odhalovat vzdušné cíle podél severní hranice Ukrajiny,“ citovala agentura Unian zdroj z rozvědky.

Podle SBU se Ukrajině už dříve podařilo zničit jednu takovou radarovou stanici v ruské Belgorodské oblasti.

Zobrazit celý online

Video  Vladimir Vladimirovič Putin  - Videohub
Video se připravuje ...

Uživatel_5408750 ( 5. ledna 2024 19:31 )

Proč by je ukazovali? Oni zchudli to nikoho nezajímá

Uživatel_5522193 ( 4. ledna 2024 12:07 )

A jeho bába koupila ostrov,jsou to taky rusáci,jen z jiného úhlu.

Uživatel_5522193 ( 4. ledna 2024 12:06 )

No a co u nás jsou také, jenže se o nich zbaběle mlčí rusáky nemusím globálně bez rozdílu ze kterého dílu jsou,ale co je mi do nich, ať se radši každý z těch super novinářů stará o sebe 🙈

zaka ( 4. ledna 2024 11:09 )

Co vy hoši z Plesku neukážete UA zbohatlíky?

Jirik-ta ( 3. ledna 2024 12:48 )

Zobrazit celou diskusi