Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Drsný krok papeže: Svému sokovi odebral byt i plat. Pracuje proti církvi, odůvodnil to Svatý otec

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2023
10:12

Papež František se rozhodl odebrat další výsady jednomu ze svých největších oponentů ve vysokých patrech katolické církve, americkému kardinálovi Raymondu Burkeovi. Podle představitele Vatikánu, kterého citovala agentura Reuters, už Burke na papežův příkaz nemá právo používat svůj vatikánský byt a přišel i o svůj plat.

Podle zdroje agentury Reuters František rozhodnutí ohledně Burkea sdělil spolupracovníkům na pravidelné schůzce minulý týden. Odůvodnil to mimo jiné tím, že Burke „pracuje proti církvi a papežství“ a snaží se v církvi zasévat svár.

Vatikán se k věci oficiálně nijak nevyjádřil, mlčí i 75letý kardinál Burke, který už v církvi nezastává žádnou významnější funkci a žije převážně v rodném americkém státě Wisconsin.

Rozhořčený komentář nicméně na síti X zveřejnil jiný konzervativní americký církevní činitel, texaský biskup Joseph Strickland, kterého papež odvolal začátkem tohoto měsíce. „Pokud se to potvrdí, pak jde o ukrutnost, proti které je potřeba se postavit. Pokud jde o mylnou informaci, je třeba ji okamžitě uvést na pravou míru,“ napsal.

Burke patří k vlivným figurám konzervativního křídla katolické církve zejména ve Spojených státech a proti papeži a jeho snahám o změny a liberálnější kurz vystupuje od jeho nástupu na papežský stolec.

František v roce 2013 stáhl Burkea z Kongregace pro biskupy, která je odpovědná za výběr kandidátů do biskupských úřadů, v roce 2014 jej pak odvolal z funkce prefekta Nejvyššího tribunálu apoštolské signatury. Kardinál se ale nadále angažuje jako otevřený kritik papeže a v říjnu mimo jiné vystoupil proti směřování synody, tedy zasedání biskupů, na které papež mluvil o nutných reformách a otevřenějšímu přístupu k lidem z komunity LGBT+.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi