Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Přes dva týdny v pekle: Záchranáři vyprostili 41 dělníků ze zavaleného tunelu

Autor: ČTK, jmr - 
28. listopadu 2023
17:20

Indickým záchranářům se podařilo vytáhnout všech 41 dělníků, kteří před více než dvěma týdny uvázli v zasypaném silničním tunelu, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Jen před několika hodinami záchranáři dokončili šachtu ke skupině, která pod zemí strávila 17 dní. Záchranáři pak dělníky vytáhli skrze ocelové potrubí o průměru 90 centimetrů.

Muži byli uvězněni ve 4,5 kilometru dlouhém tunelu v himálajském státě Uttarákhand od 12. listopadu. Cestu ven jim blokovalo 50 až 60 metrů sutin. Záchranáři nejprve použili těžkou techniku, vrtné zařízení se ale několikrát v náročném terénu porouchalo, a tak se posledních zhruba deset metrů muselo hloubit ručně.

Evakuace mužů dnes začala více než šest hodin poté, co záchranáři ručně provrtali poslední část trosek. Dělníky poté vytáhli na nosítkách, přičemž celý proces byl podle Reuters dokončen přibližně za hodinu.

První evakuovaný, malý muž v tmavě šedé zimní bundě a žluté helmě, dostal na krk květinový věnec v tradičním indickém stylu a u ústí tunelu ho přivítali představitelé místní vlády.

Před tunelem čekaly sanitky s blikajícími světly, aby převezly dělníky do nemocnice vzdálené asi 30 kilometrů. K ústí tunelu se přesunuli i příbuzní dělníků, kteří doposud tábořili opodál, a se zavazadly čekali na své blízké, aby je do nemocnice doprovodili. Místní odpalovali petardy, rozdávali sladkosti a provolávali hesla oslavující Indii.

Dělníci dostávali jídlo, vodu, světlo, kyslík a léky potrubím, ale snahy o prokopání tunelu k jejich záchraně pomocí výkonných vrtných strojů zmařila řada zádrhelů.

Při vrtání se záchranáři potýkali s velkými balvany a dalšími překážkami a akce na záchranu dělníků se stále prodlužovala. Po selhání strojů byli na závěrečnou etapu vrtání povoláni horničtí experti z centrální Indie, kteří jsou zvyklí pracovat ručními nástroji v úzkých důlních chodbách, v často velmi riskantních podmínkách. Ti dnes prorazili poslední úsek.

Stát Uttarákhand je domovem mnoha hinduistických chrámů přitahujících zástupy poutníků a turistů. Tunel má tvořit součást významné silnice propojující různá hinduistická poutní místa. Muži, kteří uvázli v tunelu, jsou převážně dělníci z chudých států na severu a východě Indie pracující za nízkou mzdu.

Příčina neštěstí nebyla oficiálně oznámena, oblast ale podle médií často postihují sesuvy půdy, zemětřesení a záplavy. Člen vyšetřovacího týmu rovněž Reuters řekl, že tunel neměl nouzový východ.

Video  288 mrtvých při srážce vlaků v Indii: Dron ukázal celou zkázu  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi