Líbám jim ruce, ale Írán do útoku Hamásu zapojen nebyl, tvrdí Chameneí. Expert: Mají zájem, aby Izrael trpěl
Teherán nebyl zapojen do víkendového útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael, prohlásil dnes podle agentury Reuters íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Dodal zároveň, že je ale na Palestince hrdý a podporuje je. Bývalý důstojník izraelské tajné služby Mosad Haim Tomer pro BBC uvedl, že nejméně ze 75 procent šlo o nezávislé rozhodnutí šéfů Hamásu, kteří se však do Íránu létali radit. A Írán, který má podle Tomera vlastní zájem o to, aby Izrael trpěl, platí za sponzora a poskytovatele vybavení pro teroristy z Gazy.
„Příznivci sionistického režimu a další osoby v posledních dvou nebo třech dnech šířili fámy, včetně toho, že za touto akcí stojí islámský Írán. Jsou nepravdivé,“ uvedl Chameneí.
Uvítal ale to, co označil za „nenapravitelnou“ vojenskou a zpravodajskou porážku Izraele. „Líbáme ruce těm, kteří útok na sionistický režim naplánovali,“ prohlásil Chameneí ve svém prvním televizním projevu od útoku.
Írán opakovaně prohlásil, že se nepodílel na útocích, při nichž ozbrojenci skupiny Hamás v sobotu zabili 900 Izraelců, desítky dalších unesli a tisíce zranili. Při izraelských odvetných úderech bylo podle Hamásem ovládaných úřadů v Pásmu Gazy zabito bezmála 700 Palestinců. Izrael také uvedl, že zlikvidoval stovky teroristů na svém území.
Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena nejsou důkazy svědčící o íránském zapojení do nynějšího útoku proti Izraeli. Ministr ale poukázal na dlouhodobou spolupráci Teheránu a Hamásu.
Pomoc íránských revolučních gard?
List The Wall Street Journal (WSJ) mezitím napsal, že se na přípravách útoku Hamásu od srpna podílely íránské revoluční gardy. Pokud by se zapojení Íránu potvrdilo, zvýšilo by to riziko širšího konfliktu na Blízkém východě. Vysoce postavení izraelští bezpečnostní představitelé totiž už dali najevo, že pokud bude Teherán shledán odpovědným za smrt Izraelců, zasáhne Izrael proti íránskému vedení.
BBC: Íránští vůdci oslavují, ale účast odmítají
„Zatímco íránští vůdci oslavovali a chválili útoky, rychle odmítali účast,“ uvedl korespondent BBC Paul Adams. Upozorňuje na to, že Teherán je mnoho let jedním z hlavních sponzorů Hamásu a poskytuje mu „finanční pomoc a obrovské množství zbraní včetně raket“.
„Izrael se léta snaží narušit íránské zásobovací trasy do Gazy, které zahrnují Súdán, Jemen, lodě v Rudém moři a beduínské pašeráky na Sinajském poloostrově, kde platí zákony. Jako jeden z nejnesmiřitelnějších nepřátel Izraele má Írán zjevně vlastní zájem na tom, aby židovský stát trpěl,“ míní Adams.
Exdůstojník Mosadu: Vůdci Hamásu létali do Íránu
„Řekl bych, že není příliš mnoho předpokladů, že je do toho (přímo) zapojen Írán,“ uvedl přitom pro BBC Haim Tomer, bývalý vysoký důstojník izraelského Mosadu. Spekulace o přímém zapojení Íránu považuje za „trochu těžkopádné“.
Rozhodnutí o útoku na Izrael však vidí jako „nejméně ze 75 procent nezávislé rozhodnutí vedení Hamásu“. „Ano, je pravda, že Írán je poskytovatelem vybavení pro Hamás číslo jedna a že je cvičili v Sýrii, a dokonce údajně i přímo v Íránu. Viděli jsme navíc lidi jako Sálih al-Arúrí (jeden z šéfů vojenského křídla Hamásu) a další vůdce Hamásu létat tam a zpět mezi Libanonem a Íránem a pořádat schůzky, včetně setkání se samotným Chameneím,“ dodal Tomer.