Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Zbraň proti zákeřné nemoci: Evropský úřad schválil první vakcínu proti RS viru pro kojence

Autor: ČTK - 
21. července 2023
19:57

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila první vakcínu proti RS viru způsobujícímu respirační onemocnění, kterou lze chránit i kojence do šesti měsíců věku. Očkovací látka od firmy Pfizer je určená také lidem nad 60 let, které stejně jako malé děti respirační syncytiální virus (RSV) ohrožuje nejvíce. Kojenci získají ochranu díky aplikaci vakcíny u matky během těhotenství.

RS viry obvykle způsobují onemocnění dýchacích cest, které má mírný průběh, u kojenců a starších lidí je ale vyšší riziko komplikací včetně zápalu plic. Nákaza RS virem podle odborníků každý rok v Evropě způsobí asi 20.000 úmrtí, u velmi malých dětí často infekce vede k hospitalizaci. Letos v zimě intenzivní šíření RS virů způsobilo problémy v mnoha zemích EU včetně Česka.

Vakcína Abrysvo od firmy Pfizer je už druhá, kterou EMA v poslední době doporučila ke schválení. Konečné rozhodnutí je na Evropské komisi. V červnu komise schválila použití očkovací látky Arexvy od farmaceutické společnosti GSK, ta je ovšem určená pouze lidem od 60 let.

Video  Zákeřný RS virus: Nebezpečný je především pro děti. Proč kvůli němu končí na JIP?  - Videohub
Video se připravuje ...

Uživatel_5522193 ( 21. července 2023 20:52 )

Nepracuje u této firmy náhodou manžel von Lejnové, že by došlo kapesné?

pindal ( 21. července 2023 20:39 )

Přebujelé sebevědomí.

Zobrazit celou diskusi