Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Slzy a bílé rakve: V Srbsku se loučí s dětmi, které zastřelil spolužák. Pohřbí i oběti dalšího masakru

Autor: ČTK - 
6. května 2023
16:50

V Srbsku pohřbívají první oběti dvou nedávných střeleckých útoků, při nichž zahynulo dohromady 17 lidí. V Bělehradě byli pochováni čtyři žáci a pracovník ostrahy, které ve středu zabil 13letý chlapec na bělehradské základní škole. Dalších pět lidí mělo pohřeb ve vesnici Malo Orašje, kde ve čtvrtek zabíjel 21letý útočník. V zemi platí druhým dnem státní smutek, informoval státní rozhlas a televize RTS.

Při středečním útoku na bělehradské základní škole Vladislava Ribnikara zemřelo rukou 13letého chlapce osm žáků a pracovník ostrahy a dalších sedm lidí bylo zraněno. Nezletilý pachatel nemůže být kvůli svému nízkému věku trestně stíhán, a umístěn bude na psychiatrii. Ve čtvrtek večer zastřelil na několika místech v okolí města Mladenovac 21letý mladík automatickou puškou osm lidí a dalších 14 zranil. Policie jej dopadla po několika hodinách pátrání, dnes je plánován jeho první výslech.

Po dnešních celkem deseti pohřbech budou další následovat v neděli a pondělí. Pozůstalí po obětech ze základní školy se rozhodli přijmout nabídku radnice srbské metropole, že uhradí náklady na pohřeb na bělehradském Novém hřbitově, uvedla stanice N1. Odmítli tak stejnou nabídku, kterou učinil hvězdný slovinský basketbalista se srbskými kořeny Luka Dončič.

Ministryně zdravotnictví Danica Grujičičová dnes oznámila, že tři osoby zraněné při útoku u Mladenovace jsou nadále v kritickém stavu. To samé platí pro dva žáky těžce zraněné při útoku na bělehradské škole. Zbytek zraněných je podle ní ve stabilizovaném stavu, někteří již byli propuštěni domů.

Po celé zemi pokračují pietní obřady za oběti dvojice útoků, které balkánskou zemí hluboce otřásly. Lidé nadále chodí klást květiny a zapsat se do kondolenční knihy před základní školou Vladislava Ribnikara. V zemi druhým z celkových tří dní platí státní smutek. Ten byl vyhlášen také v sousední Bosně a Hercegovině. Smuteční akt na památku mrtvých ze základní školy se v uplynulých dnech odehrál rovněž v Prištině - hlavním městě Kosova, které jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku.

Srbská vláda v reakci na útoky přišla se sadou opatření, která mají zvýšit bezpečnost na školách i ve společnosti. Jejich součástí je dvouleté moratorium na vydávání některých zbrojních průkazů. Srbské ministerstvo vnitra dnes vyzvalo lidi k odevzdání nelegálně držených zbraní.

picoda ( 6. května 2023 21:38 )

sorgedoktor ( 6. května 2023 19:36 )

Sdeleni je velice smutne. Chlapec asi trpel nejakou dusevni chorobou. Rodice jsou sned povini zabepecit strelnezbrane, any k tomuhle nemohlo dojit..

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud