„Řadu let bojujeme s fenoménem tzv. spádové turistiky. Průvodním jevem (zápisu do škol) byli naštvaní rodiče, kteří posílali fotografie aut se středočeskými SPZ před našimi školami a stávalo se, že i děti, které bydlí u školy, musí chodit jinam. Zvolili jsme tuto strategii i s vědomím, že to v některých případech může vést až k soudním sporům,“ řekl Stárek.

V minulosti řada rodičů účelově přihlašovala své děti na Prahu 6, aby získaly šanci se dostat na tamní školu. Proto vedení radnice zavedlo povinnost, že trvalý pobyt musí mít alespoň tři měsíce a spolu s ním musí být přihlášen minimálně jeden z rodičů. „Rozumíme tomu, že rodiče chtějí pro své děti to nejlepší, ale nesmí to být na úkor dětí z Prahy 6,“ řekl Stárek.

Máme tak k dispozici nově téměř 100 míst pro 'šestkové' děti, které si chtějí vybrat školu s jiným zaměřením, než je jejich spádová, například sportovní, výtvarná, bilingvní či alternativní směr vzdělávání,“ řekla Čapková. Celkový počet spádových míst je 1055 a přijato bylo 971 dětí. Žádostí o přijetí dorazilo 1886.

V budoucnu by mohla zmíněná pravidla platit i u mateřských škol. „Nevylučuji, že do příštího roku bychom obdobný model aplikovali i na mateřské školy,“ řekla Čapková. Problém v mateřských školách podle zástupců radnice ale není tak velký jako u základních. „U mateřských škol to hledání rodičů neprobíhá tak intenzivně. Pokud bychom u nich zaznamenali to samé jako u základních škol, rozšířili bychom boj proti spádovosti i na ně,“ řekl Stárek.

Senátor Růžička řekl, že chystá se svými kolegy změnu školského zákona, aby se v něm přesně definovalo, kam má které dítě chodit do školy. „Umožní to obcím, aby mohly situaci řešit,“ řekl. Jak konkrétně se zákon upraví, zatím není jasné. Růžička chce rovněž jednat o situaci ve školství s nastupujícím ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN). „Stát musí daleko víc investovat do školské infrastruktury,“ řekl Růžička. Poslanec a radní Prahy 6 Lacina doplnil, že ve sněmovním školském výbor panuje shoda na tom, že zákon se musí změnit.