Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

„Budou bez milosti stíhány!“ Ženám s odhalenými vlasy pohrozil šéf íránské justice

Autor: ČTK - 
1. dubna 2023
15:46

Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohseni Edžeí pohrozil, že bude bez milosti stíhat ženy s odhalenými vlasy, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na místní média. Reagoval tak na rostoucí počet žen, které se vzpírají povinnému zahalování.

„Odhalování se rovná nepřátelství s (našimi) hodnotami,“ citovalo šéfa íránské justice několik zpravodajských serverů. Ti, „kteří se dopustí takových anomálních činů, budou potrestáni“ a budou „bez milosti stíháni“, dodal, aniž by uvedl, co tento trest obnáší.

Edžeí řekl, že příslušníci orgánů činných v trestním řízení jsou „povinni postoupit zjevné trestné činy a jakýkoli druh abnormality, která je v rozporu s náboženským právem a vyskytuje se na veřejnosti, soudním orgánům“.

Stále více žen nosí odhalené vlasy od loňského úmrtí 22leté Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové poté, co ji zatkla mravnostní policie. Její zadržení souviselo s nesprávně nasazeným hidžábem, šátkem zakrývajícím vlasy, který musejí Íránky povinně nosit.

Ženy se brání

Vládní síly násilně potlačily několikaměsíční celonárodní protesty, které její smrt rozpoutala. Přesto jsou ženy, jež riskují zatčení za to, že se vzepřou povinnému oděvu, běžně k vidění s odhalenými vlasy v nákupních centrech, restauracích, obchodech a na ulicích po celé zemi. Sociální sítě zaplavily videonahrávky těchto žen, jak se brání mravnostní policii.

Íránské ženy si na veřejnosti musejí šátkem zakrývat vlasy a dekolt od islámské revoluce z roku 1979. Ty, které nařízení poruší, čelí veřejným pokáráním, pokutám či zatčením.

Íránské ministerstvo vnitra ve čtvrtečním prohlášení hidžáb označilo za „jeden z civilizačních základů íránského národa“ a „jeden z praktických principů islámské republiky“. Dodalo, že v této otázce nebude „ustupovat“ ani nic „tolerovat“. Úřad také vyzval běžné občany, aby se postavili nezahaleným ženám. Podobné směrnice v minulosti povzbudily zastánce tvrdé linie k beztrestným útokům na ženy.

Video  Češka o vraždě Mahsy (†22) a životě žen v Íránu: Brutální postup proti dívkám a tvrdé tresty  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud