Úterý 16. července 2024
Svátek slaví Luboš, zítra Martina
Oblačno, bouřka 29°C

Peklo v Paříži: Francouzi znovu stávkují kvůli důchodům. „Policie mrzačí. My neodpouštíme!“ zní davem

Aktualizováno -
28. března 2023
22:14
Autor: ČTK, psp - 
28. března 2023
19:51

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13 000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP. Další stávky a protestní průvody odbory ohlásily na 6. dubna.

Protesty a stávky tak pokračují i více než týden poté, co reforma prosazovaná prezidentem Emmanuelem Macronem dokončila cestu legislativním procesem. Macron a jím podporovaná vláda nakonec plán prosadili bez hlasování v dolní komoře parlamentu, což v ulicích francouzských měst vyvolalo eskalaci výtržností a násilností. Manifestace zůstávají převážně nenásilné, v posledních dnech je ale opakovaně provází střety, při nichž utrpělo zranění mnoho příslušníků bezpečnostních složek i protestujících.

Francouzská média odpoledne přinášela informace o nových nepokojích v Nantes, Rouenu, Rennes a později také v Paříži. V prvním ze jmenovaných měst byla zapálena banka, ve francouzské metropoli reportéři AFP pozorovali rabování obchodu či zapalování odpadkových košů a střety policie se skupinou demonstrantů čítající stovky lidí. Vývoj byl podobný jako ve čtvrtek, kdy se konala předcházející „mobilizace“ odpůrců důchodové reformy.

Video  Bouřlivý protest proti důchodové reformě v Paříži (28.3.2023)  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Účast na demonstracích byla dnes podle dostupných údajů o něco nižší než při minulém kole, ovšem do ulic pravděpodobně znovu vyšly statisíce lidí. Jen v Paříži policie odhadla účast na 93 000 lidí, odboráři mluví o 450 000 účastníků. Ve čtvrtek jich hlásili 800 000. Dohromady dnes francouzské ministerstvo vnitra odhaduje počet účastníků demonstrací na 740 000, zatímco 23. března jich bylo přes milion, z toho 119 000 v hlavním městě. Odbory kvůli udržení tlaku na vládu svolaly další stávky a průvody na 6. dubna.

Již několikátý den v řadě pokračují blokády, které narušují dodávky pohonných hmot v některých francouzských regionech a zasáhly také fungování logistických skladů. Ve francouzské metropoli stávkující železničáři s hořícími světlicemi a vlajkami vtrhli na jedno z hlavních nádraží, Gare de Lyon, a zablokovali koleje.

Paříž zasaženou stávkou popelářů stále hyzdí tisíce tun odpadků, které večer slouží jako palivo pro skupiny výtržníků. Odborový svaz CGT však oznámil, že od středy pozastavuje stávku a blokádu spaloven, kvůli nimž se od 6. března v ulicích francouzského hlavního města hromadí tuny odpadků. I dnes jsou stejně jako při předchozích manifestacích zrušené některé lety a zavřené některé školy. Studentský odborový svaz Unef uvedl, že byly zablokovány vchody do přibližně 20 univerzit, včetně pařížské Sciences Po a části Sorbonny nebo institucí v Lyonu, Nice a Toulouse.

Ve francouzské metropoli stávkující železničáři s hořícími světlicemi a vlajkami vtrhli na jedno z hlavních nádraží, Gare de Lyon, a zablokovali koleje. Někteří nesli transparenty s nápisy: „Policie mrzačí. My neodpouštíme!“ Protestující zapálili zabedněnou fasádu pobočky banky BNP Paribas v Nantes a opuštěné auto v Rennes. V normandském městě Rouen se odehrály střety s demonstranty. V Marseille a dalších městech protestuje podle AFP méně lidí než minule.

Francouzský úřad pro civilní letectví (DGAC) dnes požádal letecké společnosti, aby ve čtvrtek a v pátek zrušily část svých letů, zejména na pařížském letišti Orly, kvůli stávce leteckých dispečerů. Tato preventivní opatření, která DGAC požaduje již jedenáctý a dvanáctý den po sobě, se budou týkat ve čtvrtek 20 procent letů na letištích Orly, v Marseille a v Toulouse a v pátek 25 procent letů na Orly a 20 procent letů v Lyonu a dalších městech.

Velmi vážné riziko násilností

V pondělí se prezident Emmanuel Macron, jehož popularita prudce klesla, sešel v Elysejském paláci s premiérkou Élisabeth Borneovou a zástupci vlády. Prezident řekl, že je třeba „pokračovat v oslovování“ odborů.

Premiérka si vytyčila dva cíle: „uklidnit zemi“ a „urychlit reakce na očekávání Francouzů“. Odbory, které varovaly před tím, že se jim protesty mohou vymknout z rukou, se však nehodlají vzdát a znovu dnes požadovaly stažení zákona, což vláda odmítla.

Během posledního celostátního dne protestů minulý týden ve čtvrtek malé skupinky anarchistů rozbíjely výlohy obchodů, demolovaly autobusové zastávky a vyplenily restauraci McDonald's v Paříži, podobné násilnosti se odehrály i v dalších městech. Většinou ale byly protestní akce, které se konají již od ledna, i doprovodné pochody poklidné.

Ministr vnitra Gérald Darmanin v pondělí varoval, že dnes hrozí „velmi vážné riziko“ dalších násilností v hlavním městě i mimo něj. Policie doporučila majitelům obchodů na trase pařížského protestního shromáždění, aby na celý den zavřeli.

Důchodová reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze. Díky reformě ale mají získat možnost dřívějšího odchodu do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod.

trintin ( 2. dubna 2023 19:58 )

Tady vidíme, jak nespravedlivé je členství v Evropské unii. Tak jako zkrachovalo RVHP (Rozum Vyvezl Hov-no Přivezl), tak zkrachuje i EU, protože nezaručuje všem členům stejné podmínky.

Zobrazit celou diskusi