Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Zemětřesení v Turecku: Už skoro 46 tisíc obětí, v poutech skončilo 247 lidí za mizerné stavby

Autor: ČTK - 
6. března 2023
12:41

Měsíc po zemětřesení, které 6. února postihlo jih Turecka a severozápad Sýrie, stále rostou oficiální údaje o počtu obětí. V Turecku zemřelo podle víkendového oznámení ministra vnitra Süleymana Soylua nejméně 45 968 lidí, v Sýrii se počet mrtvých odhaduje na sedm tisíc. Asi 150 000 lidí bylo při zemětřesení zraněno, mnozí s trvalými následky, například kvůli amputovaným končetinám. Zraněno bylo i mnoho dětí, desítky přišly o rodiče. Turecká tisková agentura Anadolu dnes informovala, že kvůli nedodržení stavebních předpisů bylo zatím zatčeno 247 lidí.

Ministr Soylu o víkendu oznámil, že počet obětí v Turecku vzrostl na 45 968, z toho 4267 bylo Syřanů, kteří do sousední země utekli před občanskou válkou ve své vlasti. Server televize Deutsche Welle (DW) napsal, že počet obětí zřejmě dále poroste, neboť řada mrtvých ještě nebyla identifikována. Mnoho přeživších stále pátrá po svých příbuzných. Na dotaz, kolik lidí se pohřešuje, vláda v Ankaře serveru DW neodpověděla.

Při zemětřesení se zřítilo, či bylo vážně poškozeno na 200 000 budov, mnohé proto, že při jejich stavbě nebyly dodrženy předpisy. Místní úřady, podle tureckých opozičních serverů obzvlášť před volbami, v minulosti udělovaly takzvané stavební amnestie, kdy za úplatu povolily pokračovat ve stavbě, ač dům nesplňoval všechny předpisy. Agentura Anadolu dnes informovala, že kvůli zříceným domům bylo zatčeno už 247 lidí, kteří jsou podezřelí ze zanedbání předpisů či z korupce.

Jih Turecka u hranic se Sýrií a severozápad Sýrie postihly 6. února dva otřesy o síle 7,7 a 7,6 stupně, po nichž následovaly tisíce dalších menších otřesů; 20. února stejnou oblast v Turecku zasáhly otřesy o síle 6,4 a 5,8 stupně, kvůli nimž zemřelo několik dalších osob. Mezi oběťmi v Turecku je řada cizinců, zejména Syřanů či Afghánců. Mezi mrtvými je i jedna Češka, která v Turecku dlouhodobě žila. Počet obětí v Sýrii není oficiální, neboť postižena byla převážně oblast ovládaná povstalci. Odhaduje se, že tam zemřelo šest až sedm tisíc lidí.

Ze sutin byla i díky záchranářům z ciziny, včetně týmu z Česka, zachráněna řada přeživších. Poslední živé z trosek vyprostili podle místních médií 12 dní po otřesech. Šlo o rodiče s dítětem, kteří v troskách domu strávili 296 hodin. Dítě ale krátce po vyproštění zemřelo.

S narůstající kritikou vlády a místních úřadů po zemětřesení režim autoritářského prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pokračoval v potlačování svobody slova. Například několik televizí dostalo pokutu od rady pro rozhlasové a televizní vysílání za to, že nechaly prostor kritice vlády za pomalou pomoc lidem postiženým zemětřesením či za stavební amnestie.

Zatím není jasné, jak budou lidé v oblastech zasažených zemětřesením hlasovat v prezidentských a parlamentních volbách, které se zřejmě uskuteční 14. května.

Video  Konec nadějí po zemětřesení v Turecku: Lejla Abbasová promluvila o zesnulých členech rodiny.  - Kisa Císařová, Lukáš Červený, Instagram Lejly Abbasové
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi