Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

U Itálie zemřelo 62 migrantů včetně dvou desítek dětí: Obrovská tragédie, hlesl ministr

Autor: ČTK - 
27. února 2023
10:31

U města Steccato di Cutro v italské Kalábrii dnes pokračuje pátrání po migrantech z lodi, která v oblasti ztroskotala o víkendu. Záchranáři objevili další tři těla, čímž počet obětí námořního neštěstí vystoupal na 62, píše agentura ANSA. Úřady se ale obávají výrazně vyšší bilance. Během noci policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z převaděčství.

Loď ztroskotala poblíž přímořského letoviska Steccato di Cutro v provincii Crotone na východním pobřeží Kalábrie. Podle italských médií se plavidlo dostalo dnes za úsvitu na rozbouřeném moři do potíží a rozlomilo se. Podle hasičů loď zřejmě najela u pobřeží na mělčinu. Do záchranných prací se zapojila pobřežní stráž, pohraniční policie a hasiči.

Moře nyní  prohledávají dvě záchranné lodě a vrtulník. Jejich činnost ale komplikuje silný vítr, píše agentura AP. Během rána záchranáři objevili jedno tělo na pláži a další dvě vyzvedli z moře, čímž počet obětí vystoupal na 62. Je mezi nimi 14 dětí a 33 žen.

Úřady se ale obávají, že počet mrtvých bude dále růst. Zachránit se během neděle podařilo na 80 lidí, z nichž 20 muselo být ošetřeno. Podle svědectví migrantů bylo na lodi 180 až 250 lidí. Přeživší byli převezeni do přijímacího centra v Isola di Capo Rizzuto.

„Je to obrovská tragédie, která ukazuje, že je naprosto nezbytné tvrdě zakročit proti nelegálním migračním kanálům,“ uvedl v prohlášení italský ministr vnitra Matteo Pinatedosi. Podle něj je nutné zastavit přechody přes moře, které nabízejí migrantům iluzorní přelud lepšího života v Evropě, obohacují převaděče a způsobují tragédie, jako je ta dnešní.

Podle italského ministerstva vnitra se letos do země dostalo po moři 13 067 migrantů, loni za stejné období jich bylo jen 5273. Policie v noci na pondělí zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z převaděčství. Jednoho tureckého občana policie ze stejného důvodu zadržela už v neděli.

Hlubokou lítost nad incidentem vyjádřila i premiérka Giorgia Meloniová a slíbila zastavit nelegální migraci po moři, aby se zabránilo dalším úmrtím. Její pravicová vláda od svého nástupu k moci loni v říjnu zaujala vůči migraci tvrdý postoj. Mimo jiné tvrdými zákony omezila činnost charitativních organizací, které migranty zachraňují.

Papež František při svém dnešním projevu k davům na Svatopetrském náměstí uvedl, že se modlí za všechny, kterých se ztroskotání dotklo. Papež je dlouholetým hlasitým zastáncem práv migrantů.

Podle italských úředníků plavidlo vyplulo před třemi až čtyřmi dny z tureckého Izmiru. Na palubě byli zřejmě lidé z Afghánistánu, Pákistánu, Íránu a Somálska. Plavidla s migranty do Kalábrie obvykle vyplouvají od egyptských nebo tureckých břehů, upozornila agentura AP.

Itálie je jedním z hlavních míst vyloďování migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy po moři. Takzvaná centrální středomořská trasa je ale známá jako jedna z nejnebezpečnějších. Podle Mezinárodní organizace pro migraci od roku 2014 v centrální části Středozemního moře zahynulo nebo se pohřešuje 20 333 osob.

Video  Chlapec a moře: Tisíce migrantů se vydaly z Maroka do španělské enklávy. Přeplavat se snaží i děti  - Reuters
Video se připravuje ...

tarrica ( 21. června 2023 16:16 )

Závidím Austrálii, kdo sledoval pořad o hraničních kontrolách, ví proč.
Jinak se k článku nebudu už vyjadřovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud