Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Do brazilského Ria se po pandemii vrací slavný karneval: Ulice zaplavili tanečníci, barvy a samba

Autor: ČTK - 
18. února 2023
11:02

V pátek večer začaly první přehlídky škol samby na slavném karnevalu v brazilském Riu de Janeiro. Na sambodromu se představily školy, které jsou teprve na vzestupu. Dvanáct nejlepších škol samby vystoupí v neděli a pondělí, uvedla agentura DPA. Tradice karnevalu byla obnovena po krátkém přerušení kvůli proticovidovým opatřením.

Začátek programu obstarala škola Arranco do Engenho de Dentro, která svým průvodem v dešti připomněla příběh Zé Espinguely, který organizoval první soutěž škol samby v Riu v roce 1929. Soutěž se tehdy konala v místě, kde má dnes škola Arranco své sídlo.

Průvody škol na přehlídkovém pódiu, které navrhl slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer v 80. letech, sledují obvykle desetitisíce lidí na tribuně a další miliony diváků u televizních obrazovek v Brazílii a na celém světě. Karneval v Riu je podle DPA největší party na světě. Agentura Riotur očekává ve městě až 5,5 milionu fanoušků karnevalu.

V uplynulých letech starosta Ria Eduardo Paes kvůli koronavirové pandemii pouliční karneval zrušil. Loni v dubnu se však po odkladu konaly alespoň průvody na sambodromu. Nyní je karneval zpátky v plném rozsahu. Stovky hudebních skupin, takzvaných blocos, v příštích dnech potáhnou ulicemi Ria. Tématem průvodů má být po lednových výtržnostech stoupenců pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara ve vládní čtvrti v Brasílii oslava demokracie.

Video  V Rio de Janeiru začal tradiční karneval.  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud