Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Srbové už zase blokují hranice s Kosovem. Hlavní přechod je uzavřen, napětí se stupňuje

Aktualizováno -
28. prosince 2022
13:01
Autor: ČTK - 
28. prosince 2022
09:12

Kosovo dnes uzavřelo hlavní hraniční přechod Merdare se Srbskem poté, co ho v noci na dnešek ze srbské strany zablokovalo asi 50 lidí. Ti demonstrovali na podporu Srbů žijících v Kosovu, jehož nezávislost odmítají protestující uznat. Představitelé mírové mise Severoatlantické aliance KFOR v Kosovu mezitím vyzvali všechny strany k dialogu a zmírnění napětí. Informovala o tom agentura Reuters.

Další dva hraniční přechody na srbské hranici už byly uzavřeny kvůli obdobným protestům desátého prosince, a nyní tak zůstávají jen tři místa vstupu mezi Kosovem a Srbskem.

Nejnovější protest na hranici následoval jen několik hodin poté, co Srbsko oznámilo, že uvedlo svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti po týdnech stoupajícího napětí mezi Bělehradem a Prištinou.

Srbové použili na srbské straně hranice nákladní vozy a traktory, aby zablokovali silnici vedoucí od hraničního přechodu Merdare. Zátaras nyní brání tisícům obyvatel Kosova, kteří pracují na jiných místech v Evropě, aby se vrátili domů na svátky.

„Pokud už jste vjeli na srbské území, pak musíte použít jiné hraniční přechody. Nebo jet přes Severní Makedonii,“ napsalo kosovské ministerstvo zahraničí na své stránce na facebooku společně s oznámením o uzavření hraničního přechodu Merdare.

Ze světa zní obavy

Mise NATO dnes uvedla, že podporuje dialog mezi všemi stranami s cílem zmírnit napětí na severu země. „Je nanejvýš důležité, aby se všichni zúčastnění vyhnuli jakékoli rétorice nebo akcím, které mohou vyvolat napětí a eskalovat situaci,“ zdůraznil v prohlášení KFOR generálmajor Angelo Michele Ristuccia.

Znepokojení nad napětím mezi Srbskem a Kosovem dnes vyjádřil také mluvčí německého ministerstva zahraničí. Podle jeho slov by nyní mělo být cílem odstranění barikád mezi Srbskem a Kosovem.

Zhruba 50 000 Srbů žijících v etnicky rozděleném severním Kosovu odmítá uznat vládu v Prištině nebo status Kosova jako země oddělené od Srbska. Mají podporu mnoha Srbů v Srbsku i vlády tohoto státu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa