Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Končí Elon Musk v čele Twitteru? 8 průšvihů za 8 týdnů

 • Autor: Martin Valeš,mah - 
  21. 12. 2022
  05:00

  Na jaře tehdy nejbohatší (nyní druhý nejbohatší) člověk planety Elon Musk vyjádřil záměr koupit sociální síť Twitter. Koncem října to završil a postavil se do jejího čela. Následovala řada drsných rozhodnutí a kontroverzí, když se prodělávající firmu snažil ozdravit. Po osmi týdnech kritiky z nejrůznějších stran vyhlásil anketu: Mám z ředitelské funkce odstoupit? Většina hlasů byla pro…

  Řeklo by se, že Musk v Silicon Valley umí chodit. První miliony dolarů vydělal na online průvodci/adresáři, opravdu zbohatl na internetové platební službě PayPal. Až pak se přidal k elektroautomobilce Tesla, díky níž se proslavil i mimo hi-tech kruhy. Ta posunula elektromobily od hračky pro technologické snílky do mainstreamu.

  Ohromný růst ceny akcií Tesly Muska katapultoval až na čelo žebříčku nejbohatších - na chvíli v lednu 2021 a posléze na více než rok. Důvěru finančníků si získal i druhým úspěšným byznysem: Jeho firma SpaceX dokázala díky opakovaně použitelným raketám Falcon 9 ohromně srazit cenu vynášení satelitů na oběžnou dráhu.

  Tuto důvěru však začal v posledních týdnech ztrácet, akcie Tesly se od jarního oznámení koupě Twitteru propadly o 60 %, Muskovo jmění se tak papírově smrsklo o nějaké čtyři miliardy českých korun. Ztratil tím i prvenství v žebříčku nejbohatších.

 • Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

  Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.