Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Ledovka trápí i sousedy: Po pádu na chodníku zemřel muž! Bouraly autobusy, školy ruší vyučování

Autor: ČTK - 
20. prosince 2022
12:00

Zejména východní a jižní Polsko se dnes potýká s ledovkou, která přináší komplikace motoristům, problémy ale mají i chodci. Ve Varšavě po pádu na chodníku zemřel 38letý muž, informují polská média. Hasiči v pohraničí s Moravskoslezským krajem lidem doporučili, aby pokud to není nutné, vůbec nevycházeli z domova. Někde dnes děti nemusely přijít do školy.

Polský hydrometeorologický ústav už v pondělí večer vydal varování před mrznoucím deštěm ve značné části země. „Chodníky a vozovky se mohou skoro proměnit v kluziště,“ uvedl.

„Vyzval jsem ředitele škol, aby kvůli těžké dopravní situaci odvolali vyučování,“ napsal dnes na twitteru Tadeusz Truskolaski, starosta města Bialystok na východě Polska. Ujistil, že žáci, kteří do školy dorazí, mohou zůstat v družině. Ve městě časně ráno nejezdily autobusy MHD, během dopoledne se pak situace začala zlepšovat.

Na hlavním silničním tahu mezi Varšavou a Bialystokem se u obce Zamborów zrána vytvořila dlouhá kolona, protože se tam srazily kamiony a převrátily se na bok.

V Opolském vojvodství vítr přes noc zavál některé silnice sněhem a byly neprůjezdné. „Pokud nemusíš vycházet, zůstaň doma,“ vzkázali dnes podle portálu gazeta.pl hasiči obyvatelům Branic, malé obce nedaleko českých hranic.

Jeden člověk zemřel a pět dalších utrpělo zranění po srážce dvou nákladních aut a jednoho osobního vozu u severopolské Toruně.

Po pádu ve Varšavě zemřel chodec

Ve varšavské čtvrti Praga muž upadl na chodníku a zřejmě se uhodil do hlavy. „Bohužel zemřel na místě. Vyšetřujeme okolnosti této události,“ cituje portál onet.pl mluvčí šéfa policie v polském hlavním městě Sylwester Marczak. Zdravotníci od rána ošetřili mimořádně velký počet pacientů se zlomeninami, posádky sanitek nemají ani chvilku na přestávku.

„Kloužeme se do práce, nedá se nic dělat,“ řekla televizi TVN24 dnes ráno jistá žena ve Varšavě. Jiní se při cestě na metro přidržovali plotu, nebo šli hlubším sněhem.

Meteorologové upozorňují, že ve východním Polsku mohou mrznoucí srážky padat celý den, ale na západě země je již tepleji.

Potíže i v Německu

S ledovkou se potýkali i v některých částech Německa. Podle agentury DPA některé školy pro jistotu zrušily vyučování a mnohé parky a vánoční trhy zůstaly zavřené.

Německé dráhy kvůli namrzání kolejí přechodně snížily rychlost, jakou mohly jezdit vlaky, a varovaly cestující před zpožděními. Některá letadla na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem odstartovala později. Desítky letů byly zrušeny.

V Hamburku zaznamenali za jediné dopoledne více než 200 úrazů souvisejících s ledovkou. V jedné tělocvičně záchranáři zřídili centrum pro příjem chirurgických pacientů.

Při nehodě linkového autobusu v okrese Offenbach nedaleko Frankfurtu nad Mohanem se zranilo 16 lidí. Autobus na ledovce sjel z vozovky a narazil do stromu.

Video  Ledovka na dálnici D6: Velké komplikace v dopravě a hromadná nehoda! Na místě kolem 40 zraněných  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud