Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Kritika řezníka Kadyrova popravili ve Švédsku! Úřady narychlo ukryly jeho bratra

Autor: ČTK - 
5. prosince 2022
10:03

Čečenský opoziční blogger Tumso Abdurachmanov, pokládaný za jednoho z hlavních kritiků vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, byl zavražděn ve švédském exilu. S odvoláním na jeho spolupracovníky to oznámilo Rádio Svoboda. Švédské úřady se k věci zatím nevyjádřily. Abdurachmanov byl podle rozhlasové stanice zastřelen v noci z 1. na 2. prosince.

V médiích a na sociálních sítích se nejprve objevily informace, že je blogger pohřešován a že poslední příspěvek na internetu zveřejnil 30. listopadu. Novinářům se nepodařilo spojit se ani s s jeho bratrem Muchammadem Abdurachmanovem. Podle nepotvrzených zpráv ze sociálních sítí Muchammada ukryly tajné služby poté, co Tumsa zastřelila skupina osob.

Internetový publicista a disident Abdurachmanov oficiálně získal politický azyl ve Švédsku loni v říjnu, připomněla ukrajinská agentura Unian.

Kadyrov, který jako prezident vládne ruskému Čečensku od roku 2007, je v médiích opakovaně spojován s politickými vraždami, ať svých oponentů, anebo kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina. „Čečenská stopa“ figurovala v případech zavražděné novinářky Anny Politkovské i bývalého místopředsedy ruské vlády, opozičního předáka Borise Němcova; ruské soudy v obou případech odsoudily nájemné vrahy z Čečenska, ale strůjci zločinů zůstali podle kritiků ruských poměrů nedotknutelní.

Loni v srpnu byl v Rakousku odsouzen na doživotí muž čečenského původu, obžalovaný z vraždy Kadyrovova kritika, která se stala předloni v červenci nedaleko Vídně. Osmačtyřicetiletý muž podle soudu zastřelil šesti ranami z pistole svého o pět let mladšího krajana. Jedna rána při tom byla vystřelena z krátké blízkosti do hlavy. Vražda se stala v průmyslové zóně ve městě Gerasdorf nedaleko Vídně. Na oblečení obviněného experti nalezli stopy krve oběti a také stopy střelného prachu.

Kadyrov krátce po vraždě tvrdil, že zločin nejspíše spáchaly cizí rozvědky, aby pošpinily jeho jméno.

Agentura AP tehdy připomněla, že kritici čečenské vlády čelili více pokusům o napadení v zahraničí. Ve francouzském Lille předloni v únoru zavraždili bloggera Imrana Alijeva, který kritizoval Kadyrova na platformě YouTube.

Video  Čečenský vůdce Kadyrov ukázal své syny, jak údajně bojují na Ukrajině.  - Reprofoto Telegram Ramzan Kadyrov
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi