Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Dámská jízda v europarlamentu: Šéfky EU vítaly Olenu Zelenskou, poslanci tleskali a posílají miliardy

Autor: mav - 
15. září 2022
15:24

V Evropském parlamentu jeho předsedkyně uvítala finskou premiérku Sannu Marinovou a také Olenu Zelenskou, ukrajinskou první dámu. Šéfka Evropské komise jí pak vzdala hold ve výročním projevu o stavu Evropské unie. Její komisařky se při té příležitosti oblékly do barev evropské a ukrajinské vlajky.

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to byla tak trochu dámská jízda. V úterý před stovky eurposlanců, eurokomisařů, novinářů a hostů předstoupila předsedkyně finské vlády Sanna Marinová (36).

„Je potřeba si přiznat, že jsme byli příliš naivní vůči Rusku a vycházeli jsme z mylných předpokladů, měli jsme víc poslouchat naše polské a baltské přátele, kteří žili v komunistickém a sovětském režimu,“ prohlásila na plénu europarlamentu. „Teď potřebujeme jednotu víc než dřív, když Rusko využívá energie jako zbraň. Rusko chce takto rozdrolit evropskou podporu pro Ukrajinu a zničit naši jednotu, Putin nesmí v tomto úsilí zvítězit.“

„My počítáme cenu války v eurech, ale Ukrajinci v lidských životech,“ vyslovila se finská premiérka Marinová pro rozšíření Evropské unie: „Místo Ukrajiny je v EU. V červnu jsme ukázali jednotu a důvěru, když jsme nově rozhodli o rozšíření. Ukrajiny a Moldavsko dostaly kandidátský status, Gruzie evropskou perspektivu. Cesta to není krátká, ale dveře EU musejí zůstat otevřené všem zemím, které chtějí být součástí společenství našich hodnot a učinit pro to reformy,“ dodala ministerská předsedkyně země, o kterou se zase brzy má rozšířit NATO.

Tah bílou dámou

Další den pak Štrasburk tleskal manželce ukrajinského prezidenta, nejprve ji uvítaly evropské představitelky – předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová (43) a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (63). „Miliony Ukrajinců byly nuceny opustit své domovy a odejít do ciziny s cílem zachránit životy svých dětí. Jsme vděční evropským zemím, že daly útočiště našim občanům a vytvořily podmínky pro jejich dočasné ubytování,“ poděkovala Zelenská evropským představitelkám. „Musíme řešit velké množství problémů, dnes bych s vámi prodiskutovala potřeby Ukrajinců jak v cizině, tak ve vlasti – v oblastech zdravotní péče, vzdělání a kultury,“ uvedla první dáma.

Olena Zelenská dorazila komplet v bílé, zatímco dámy z Evropské komise se oblékly do modré a žluté, tedy barev jak EU, tak Ukrajiny. „Byl to nápad Margrethe Vestagerové (komisařky pro konkurenceschopnost), která přichází s tímto typem nápadů,“ uvedla pak pro novináře její kolegyně odpovědná za hodnoty a transparentnost Věra Jourová (58).

Větší hold Oleně Zelenské vzdala vrchní eurokomisařka von der Leyenová. Za velké, ba nevídané pozornosti poslanců i reportérů přednášela každoroční Zprávu o stavu Evropské unie. A velkou její část věnovala právě Ukrajině a její první dámě.

„Vzpomínám si na okamžik v prvních týdnech invaze, kdy první dáma Ukrajiny, Olena Zelenská, shromáždila rodiče ukrajinských dětí, které útočníci zabili. Stovky rodin, pro něž válka nikdy neskončí a kterým se život před válkou nikdy nevrátí. Viděli jsme první dámu v čele davu ztichlého smutkem zdrcených matek a otců, jak na stromy zavěšuje malé zvonky. Za každé padlé dítě jeden. A nyní budou tyto zvonky ve větru zvonit navždy a navždy budou nevinné oběti této války žít v naší paměti,“ připomněla šéfka Komise dřívější výjev z Ukrajiny.

„A dnes je tady s námi! Drahá Oleno, postavit se krutosti Putina bylo krokem nesmírné odvahy. Vy jste však tuto odvahu našli. A národ hrdinů povstal. Ukrajina je dnes silná, protože do boje se zapojila celá země – ulice po ulici, dům po domě. Ukrajina je silná, protože lidé, jako je váš manžel, prezident Zelenskyj, zůstali v Kyjevě, aby se postavili do čela odporu – společně s vámi a vašimi dětmi, vážená první dámo,“ vyzdvihla přeneseně Ursula von der Leyenová. „Dali jste odvahu celému národu. A v posledních dnech jsme viděli, že hrdinství Ukrajinců přináší výsledky.“

Cesta do Štrasburku pro Olenu Zelenskou nesla ovoce: ve čtvrtek europoslanci odsouhlasili poslat Ukrajině pomoc ve výši pěti miliard eur (122,6 miliardy).

Video  Hádky o drahé energie a jednání EU: V Bruselu s námi vytřeli podlahu, míní Havlíček. Nevím, co v té sektě hulíte, kontroval Síkela.  - CNN Prima News / Partie Terezy Tománkové
Video se připravuje ...

janka69 ( 15. září 2022 22:17 )

nechápem , kde až môže zájsť ľudská hlúposť ukrajinci mohli chodiť ku nám len na víza , vždz to boli mafiáni a teraz sa z nich všetci idú posrať a my budeme trieť biedu a mrznúť v zime a oni sa budú smiať celej europe , aká je sprostá a pchá im peniaze za nič.. tak nám treba , keď máme bandu skorumpovaných politikov a nič proti tomu nerobíme

e.lesanova ( 15. září 2022 15:43 )

Miliardy se rozdávají jako o závod...bohužel šéfky EU neuměly ani jedna na přímý dotaz, jaká je vůbec kontrola nad těmito financemi, komu jdou, kde končí, jak se s nimi nakládá dále, odpovědět Státy EU plavou v krizi, to zjevně miliardářku Zelenskou nezajímá

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa