Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Osm mrtvých po úderu Izraele na radikály z Islámského džihádu. Zemřel velitel i dítě

Autor: ČTK, Tim Slavík - 
5. srpna 2022
18:05

Izraelská armáda dnes odpoledne zahájila nálety v Pásmu Gazy, cílem je podle ní militantní skupina Islámský džihád. Palestinské ministerstvo zdravotnictví už informovalo o osmi mrtvých, včetně nejméně jednoho dítěte, a dalších 40 zraněných. Islámský džihád oznámil, že mezi mrtvými je jeden z jeho velitelů. Mluvčí izraelské armády podle Reuters odhaduje, že při náletech zahynulo zhruba 15 lidí.

Dnešním útokům předcházelo několikadenní napětí po zatčení vysoce postaveného palestinského radikála na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Nálety podle agentury AP mohou vyústit v další válku v Pásmu Gazy, které ovládá militantní islamistická skupina Hamás a kde žijí zhruba dva miliony Palestinců. Islámský džihád již varoval, že podnikne odvetu.

V Gaze byla podle AP slyšet exploze a ze sedmého patra výškové budovy stoupá kouř. List Haarec s odkazem na palestinské zdroje píše, že byla zasažena budova ve čtvrti Rimál.

Operace Rozbřesk má za úkol likvidaci teroristických hlavounů

Izraelská armáda oznámila, že cílí na Islámský džihád v rámci operace, která nese název Breaking Dawn (Rozbřesk). Zároveň vyhlásila „zvláštní situaci“ na domácí frontě, což znamená uzavření škol a omezení aktivit na území, které se nachází až 80 kilometrů od hranice, píše AP.

Úřadující izraelský premiér Jair Lapid uvedl, že jeho vláda nedovolí, aby teroristické organizace v Pásmu Gazy ohrožovaly občany Izraele. „Každý, kdo se snaží poškodit Izrael, by to měl vědět: Najdeme si vás,“ uvedl v prohlášení.

Proíránská libanonská televize Al-Majádín zveřejnila prohlášení lídra Islámského džihádu, v němž pohrozil odvetou. „V této bitvě neexistují žádné červené linie a Tel Aviv padne pod raketami odporu, stejně jako všechna izraelská města,“ řekl Zijád Nachala.

Izrael na začátku týdne uzavřel silnice v okolí Pásma Gazy a vyslal k hranici posily, protože se připravoval na odvetný útok po pondělním zatčení vysoce postaveného člena Islámského džihádu na okupovaném Západním břehu Jordánu, napsala AP. Při přestřelce mezi izraelskými jednotkami a palestinskými ozbrojenci byl zabit mladistvý člen skupiny.

Premiér Lapid a ministr obrany Benny Ganc se před zahájením nynější operace sešli, aby vyhodnotili bezpečnostní situaci v Gaze. „Našim nepřátelům obecně a šéfům Hamásu a Islámského džihádu říkám výslovně - váš čas je omezený,“ prohlásil Ganc v závěru jednání. „Hrozba bude eliminována tak či onak. Situace, kdy si nezodpovědní teroristé, z nichž někteří v oblasti ani nejsou, vzali obyvatele Gazy jako rukojmí, se jim nakonec vymstí,“ dodal.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Izrael a Hamás spolu v posledních 15 letech, tedy od doby, kdy militantní skupina převzala v pásmu kontrolu od konkurenčních palestinských sil, vedly čtyři války a několik menších potyček. Poslední válka se odehrála v květnu 2021. Letos se napětí opět zvýšilo po vlně útoků na území Izraele, téměř každodenních vojenských operacích na Západním břehu Jordánu a napětí v Jeruzalémě.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa