Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Extremista si za útok na Kapitol vysloužil 7 let vězení. FBI ho udal vlastní syn

Autor: ČTK, Tim Slavík - 
2. srpna 2022
10:23

Americký soud poslal na sedm let a tři měsíce do vězení muže z Texasu, který 6. ledna 2021 vnikl do Kapitolu se zbraní, přilbou a neprůstřelnou vestou. Informuje o tom agentura AP, podle níž je to zatím nejdelší trest odnětí svobody v procesech s výtržníky, kteří loni zaútočili na sídlo Kongresu.

Extremista Guy Reffitt si vyslechl rozsudek za útok, při němž radikální příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na Americký Kongres ve snaze zabránit potvrzení vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách.

Porota Reffitta shledala vinným letos v březnu v pěti bodech obžaloby. Prokázalo se podle ní mimo jiné to, že Reffitt byl na půdě Kapitolu ozbrojený pistolí, bránil Kongresu v jeho práci a také bránil výkonu spravedlnosti, když později vyhrožoval svým dvěma náctiletým dětem kvůli případnému udání na policii. Jeho dnes 19letý syn nakonec svého otce nahlásil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a také proti němu svědčil u soudu. „Jestli mě udáš, jsi zrádce a zrádce se střílí,“ popsal Jackson Reffitt porotcům.

Podle prokurátorů Texasan řekl dalším členům extremistické pravicové skupiny Three Percenters, že chce šéfku Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou vyvléct z Kongresu za kotníky tak, aby se po cestě hlavou udeřila o každý schod, píše agentura AP.

Soudkyně Dabney Friedrichová dnes muži vyměřila trest vězení v délce 87 měsíců. Jde o zatím nejdelší trest v procesech souvisejících s výtržnostmi v Kongresu. Reffittovi soudkyně také zakázala stýkat se s militantními skupinami a nařídila mu podstoupit psychiatrickou léčbu.

Z trestných činů souvisejících s útokem na Kapitol bylo podle AP obviněno více než 840 osob. Přes 340 z nich přiznalo vinu, většinou za přestupky. Kolem 220 z nich bylo odsouzeno, přičemž téměř polovina se dostala do vězení. Přibližně 150 dalších osob čeká soud. Reffitt je jedním ze sedmi obžalovaných z výtržností v Kapitolu, kteří se zatím dostali před porotu. Porotci všech sedm z nich jednomyslně odsoudili ve všech bodech obžaloby.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi