Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

NASA: Rusové chtějí zůstat na Mezinárodní vesmírné stanici až do roku 2028, odchod nám nehlásili

Autor: ČTK, mav - 
27. července 2022
21:48

Moskva počítá s tím, že Rusko zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přinejmenším do roku 2028, kdy by měla být vybudována jeho vlastní orbitální stanice. Uvedla to představitelka americké vesmírné agentury NASA. Ruská vesmírná agentura Roskosmos přitom v pondělí oznámila, že země se z mezinárodního projektu ISS stáhne už po roce 2024.

„Na žádné pracovní úrovni nemáme žádné náznaky, že by se něco změnilo,“ uvedla šéfka programu NASA pro lety lidí do vesmíru Kathy Luedersová. Vztahy NASA s Roskosmosem podle ní zůstávají „jako obvykle“.

V úterý přitom nový šéf Roskosmosu Jurij Borisov po jednání s prezidentem Vladimirem Putinem uvedl, že Rusko po více než dvacetiletém partnerství po roce 2024 opustí ISS. Dodal, že země chce vybudovat vlastní orbitální stanici, což má být hlavní prioritou Roskosmosu v oblasti pilotované kosmonautiky. Tento krok potvrdil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dodal, že rozhodnutí ohledně odchodu z ISS po roce 2024 bylo učiněno již dříve. Loni v březnu však některé ruské zdroje hovořily o dalším prodloužení do roku 2028.

Bílý dům a americká vesmírná agentura NASA v úterý uvedly, že oficiální oznámení o ruském odstoupení od mezinárodního projektu neobdržely.

Zpráva o ruském záměru odejít z ISS přišla v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Navzdory rozkolu se však NASA a Roskosmos začátkem měsíce dohodly na pokračování společných letů na ISS, kdy americký astronaut poletí sojuzem a ruský kosmonaut zaujme jeho místo v dragonu firmy SpaceX.

Kosmonauti spolu vycházejí

Mezinárodní vesmírná stanice v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem, který na Rusko uvalil sérií sankcí kvůli invazi na Ukrajině.

Navzdory vypjaté situaci na Zemi sedm obyvatel ISS opakovaně tvrdilo, že spolu na oběžné dráze vycházejí dobře, stejně jako řídící týmy v americkém Houstonu a v Moskvě, poznamenala už dříve AP. Současné osazenstvo stanice tvoří tři Američané, tři Rusové a Italka. Samantha Cristoforettiová se minulý čtvrtek stala první Evropankou, která vystoupila do kosmického prostoru, a prvním kosmonautem ESA, který tak učinil v ruském skafandru.

V provozu je ISS od listopadu 2000, životnost se z původního termínu 2016 několikrát prodlužovala. Aktuálně NASA předpokládá provoz do roku 2030; v lednu 2031 pak má být stanice navedena do atmosféry, aby shořela.

K výzkumu v mikrogravitaci (stavu beztíže) pak NASA a její partneři chtějí využívat plánované orbitální stanice soukromých firem. Samy zatím vybudují stanici Lunar Gateway na oběžné dráze Měsíce v rámci misí Artemis. 

Video  Blesk Podcast: Poletí Čech na Mars? Student z Hradiště chce jít ve stopách Vladimíra Remka  - Martin Valeš
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud