Teleskop, který vyfotil nádherné snímky vesmíru: Poškodil ho kámen, je důvod k obavám?

Autor: Mii, ČTK - 
18. července 2022
19:33

Teleskop Jamese Webba, jenž na sebe v minulých dnech upozornil díky nádherným a detailním snímkům vesmíru, které vyfotil, v květnu utrpěl poškození. Škoda je navíc větší, než původně americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) myslel. Uvádí to dosud nezrecenzovaná studie zveřejněná na serveru Arxiv.

Za vším stojí malý kámen, mikrometeroid, který do jednoho ze zrcadel teleskopu narazil v polovině května. Zpráva konstatuje, že způsobil škodu větší, než vědci předpokládali, měřící schopnost zrcadla lehce zhoršil, mnohem více než předchozí mikrometeroidy, které do teleskopu narazily od ledna.

Autoři studie nicméně uvádějí, že i když zrcadlo, konkrétně jeho segment nazvaný C3, nyní neměří ideálně, není to závažný problém, zrcadlo lze nakalibrovat tak, aby se chyba téměř „ztratila“. Zároveň to neovlivňuje schopnost teleskopu pořizovat snímky ani to nesnižuje jejich rozlišení, takže přístroj i nadále bude schopen pořizovat fotografie podobné těm, které jsme viděli v minulých dnech.

Právě zrcadla jsou u teleskopu Jamese Webba nejkritičtější místo, mikrometeroidy pro ně představují problém, protože je před nimi nelze účinně zabezpečit. Je to navíc nový problém, jelikož předchozí Hubbleův teleskop byl konstruován odlišně. Experti již dříve vypočítali, že vzhledem ke své poloze bude stroj potenciálně nebezpečným mikrometeroidům vystaven zhruba jednou měsíčně.

Vědci proto přemýšlí, jak by mohli teleskop před podobnými událostmi ochránit. Mezi zvažovanými opatřeními je například limitace doby, kdy má zrcadla nastavená do směru, ze kterého jsou mikrometeroidy častěji očekávány.

Pátrá i po životu mimo Sluneční soustavu

Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí, včetně české. Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Vědcům by Webbova observatoř měla umožnit zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.

Video  Rozkládání Vesmírného dalekohledu Jamese Webba.  - ESA/ATG Medialab
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi