Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Tragédie v Alpách: Nejméně 6 mrtvých po uvolnění ledovce, záchranáři hledají přeživší

Aktualizováno -
3. července 2022
20:47
Autor: ČTK - 
3. července 2022
17:15

 V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se dnes uvolnil obrovský kus ledovce, nejméně šest lidí zahynulo a až 14 dalších bylo zraněno, z toho jeden těžce. Informuje o tom agentura DPA. Zatím není jasné, jaké národnosti jsou oběti. Pozemní záchranáři byli večer kvůli obavám o jejich bezpečí kvůli možnému dalšímu sesuvu ledovce z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál.

Dostat z ledovcového příkrovu a kamení na povrch se zatím podařilo sedm lidí. Podle horské služby se kus ledu utrhl poblíž Punta Rocca, podél výstupové trasy na Marmoladu.

Desítky lidí, kteří se poblíž místa nacházeli, odvedli záchranáři do údolí. Zranění byli převezeni do několika okolních nemocnic. Do dolomitské vesnice Canazei, kde je zřízeno operační středisko, přijel šéf kraje Trentino Maurizio Fugatti.

Nebezpečí dalších lavin zůstává podle agentury APA vysoké. Úřady aktivovaly všech pět záchranných stanic v regionu Trentino. Do zasažené oblasti se vydaly vrtulníky a desítky záchranných jednotek. Pohřešovaní se hledali i za pomoci speciálních přístrojů určených pro podobné situace.

V sobotu byl na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. „To je extrémní vedro,“ řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. „To je něco naprosto mimořádného,“ dodal.

Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovořil na instragramu o „nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus mohl uvolnit“. Krátce po poledni se v letní neděli na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců. Budel požádal všechny alpinisty, aby až do odvolání na Marmoladu nechodili. „Držte se od tohoto ledovce co nejdál,“ varoval turisty.

nemocna ( 4. července 2022 04:26 )

Neměli tam co dělat když věděli že se oteplilo a může spadnout lavina, ledovec, potom aby se záchranáři přetrhli, lidi lezou kam nemají a potom zbytečně přidělávají práci druhým

B612 ( 3. července 2022 20:43 )

Masakr. Na Marmoladě jsem byl, je tam turistů jak 💩💩💩 takže se tomu počtu obětí nedivím

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa