Neděle 14. srpna 2022
Svátek slaví Alan, zítra Hana
Oblačno, déšť 26°C

Smrtonosný žlutý oblak u Rudého moře: Únik plynu zabil 13 lidí a 250 zranil. Šlo o chlor?

Autor: ČTK - 
28. června 2022
11:05

Pondělní únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v Akabském zálivu, což je jeden ze zálivů Rudého moře, zabil nejméně 13 lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píše agentura AP s odkazem na jordánské úřady. Podle informací agentury Reuters zřejmě šlo o chlor.

Video zveřejněné státními médii ukazuje, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem. Agentura Reuters s odkazem na jordánské činitele píše, že k úniku došlo při pádu nádrže s chlorem, který byl určen k exportu do Džibutska.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahovaly specializované týmy. Podle státní televize byly do Akaby vyslány záchranné letouny.

Jordánská státní televize uvedla, že 13 lidí zahynulo; dalších 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Jordánský premiér Bišr Chasávna přijel do Akaby a navštívil nemocnici, kde leží zranění, uvedla státní televize. Předseda vlády podle ní také ustavil vyšetřovací tým v čele s ministrem vnitra, který má okolnosti neštěstí objasnit.

Video  Bolevecká katastrofa. Silné exploze a požár, při kterém zahynulo přes 200 lidí  - Videohub
Video se připravuje ...

abcdefghijkl ( 28. června 2022 15:07 )

Kape ti na karbid?

Jirik-ta ( 28. června 2022 12:22 )

Rozbor vody prováděla Pražská hygiena a vzorek byl odebrán druhý den ráno po dešti, dne 23. 8. 2021.

Co je zarážející a bylo potvrzeno laboratoří:

Voda obsahovala prvky, které nemá vůbec obsahovat, např.: Barium, Stroncium, Thalium
Ve vzorku laboratoř naměřila 2340 mikrogramů aluminia (hliníku), což překročilo bezpečný limit o téměř 1200%. Železo o téměř 1100%. Olovo 220%. Antimon o 8800%.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa