Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Nejméně 1000 mrtvých po zemětřesení v Afghánistánu a Pákistánu. Tálibán žádá o pomoc

Aktualizováno -
22. června 2022
16:40
Autor: ČTK - 
22. června 2022
07:22

Již na tisícovku vystoupil počet obětí zemětřesení, které dnes brzy ráno (před půlnocí na dnešek SELČ) zasáhlo východ Afghánistánu a část sousedního Pákistánu. Novou bilanci zveřejnila podle AP afghánská státní tisková agentura Báchtar. Dalších 1500 lidí utrpělo zranění. Vládnoucí hnutí Tálibán požádalo o mezinárodní pomoc.

Nejvíce potvrzených obětí má východoafghánská provincie Paktika a přilehlá provincie Chóst. Dosavadní bilance se pohybovala kolem 250 mrtvých, úřady ale varovaly, že toto číslo není konečné. „Bilance pravděpodobně dále poroste, protože některé ze zasažených vesnic jsou v odlehlých horských oblastech a nějakou dobu potrvá, než odtud budeme mít podrobné informace,“ prohlásil představitel ministerstva vnitra Salahuddín Ajúbí.

Masivní záchranné akce

Úřady zahájily záchrannou operaci, do níž se zapojily vrtulníky, aby mohli být zranění ze špatně přístupných lokalit přepraveni do nemocnic a aby se na postižená místa dostala zdravotnická pomoc a potraviny.

„Silné zemětřesení otřáslo čtyřmi obvody provincie Paktika, zabilo či zranilo stovky našich občanů a zničilo desítky domů,“ uvedl na twitteru mluvčí vlády islamistického hnutí Tálibán. To převzalo kontrolu nad Afghánistánem loni v létě za odchodu posledních amerických jednotek, načež se od země odvrátilo mezinárodní společenství, což podle agentury AP nejspíše zkomplikuje záchranářské a humanitární operace.

„Když se taková vážná událost stane kdekoli na světě, je potřeba, aby ostatní země pomohly. Pro nás je velmi obtížné zasáhnout při tak závažné události,“ řekl zástupce Tálibánu Šarafuddín Muslim.

OSN začala organizovat pomoc se svými partnery. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že v místě prší a panuje na toto období nezvyklé chladno, takže nejvíc je třeba zajistit provizorní přístřešky. Lidé v postižených oblastech také potřebují jídlo, vodu, hygienické potřeby a zajištění čisté vody. „I když se pátrá po přeživších a zajišťuje pomoc, silný déšť a vítr to komplikují a vrtulníky odpoledne nemohly přistát,“ oznámil OCHA.

Svůj personál se snaží do provincií Paktika a Chóst dopravit Světová zdravotnická organizace, CARE i Mezinárodní výbor červeného kříže a Červeného půlměsíce. Zatím nejvíc se zdají být postiženy okresy Barmal a Gíján, kam OSN posílá týmy, aby zjistily rozsah škod a to, jak je třeba pomoci.

Americká geologická služba USGS původně oznámila, že síla zemětřesení dosahovala 6,1 stupně, později údaj upravila na 5,9 stupně. „Na většině míst světa by otřesy půdy o této síle nezpůsobily tak rozsáhlou zkázu,“ uvedl seizmolog z USGS Robert Sanders. „Protože se ale v tomto případě jedná o hornatou oblast, hrozí zde sesuvy kamenů a půdy. Starší budovy se navíc snadno rozpadnou a zhroutí,“ dodal.

K velkému počtu obětí mohl přispět i fakt, že zemětřesení vycházelo podle aktualizovaných informací USGS z hloubky pouhých deseti kilometrů, napsala agentura AP. Epicentrum se nacházelo na východě Afghánistánu, 44 kilometrů od města Chóst poblíž hranic s Pákistánem. Otřesy pocítilo v okruhu asi 500 kilometrů přibližně 119 milionů lidí v Pákistánu, v Afghánistánu a v Indii, uvedlo na twitteru Evropské středomořské seizmologické středisko (EMSC).

Podle svědectví zveřejněných na internetových stránkách EMSC a uživatelů na twitteru byly otřesy cítit v afghánském hlavním městě Kábulu i v pákistánské metropoli Islámábád. „Silné a dlouhé otřesy,“ napsal jeden ze svědků z Kábulu na webu EMSC . „Bylo to silné,“ uvedl další svědek z města Péšávar, který leží na severozápadě Pákistánu.

V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V říjnu 2015 postihlo severovýchod Afghánistánu a sever Pákistánu zemětřesení o síle 7,5 stupně, které si vyžádalo téměř 400 mrtvých.

HastaManana ( 22. června 2022 17:13 )

To je nějaká jednopohlavní sekta na těch fotkách? Kde jsou ženy???

viho ( 22. června 2022 14:38 )

Pokud budou mít muži správnou délku plnovousu a ženy budou řádně zahaleny a nevzdělány jak svatý Korán káže, Alláh tam jistě vyšle záchranářské létající koberce. Hlavně je třeba dbát na to, aby při evakuaci z padajícího domu ženy nevhycházely bez příbuzného mužského doprovodu, to by mohlo Alláha rozhněvat a dav by je mohl ukamenovat, takže mnoho z nich se asi rozhodlo zůstat v padajícím domě, aby neohrozily pověst rodiny. Možná proto je tolik obětí, nicméně Ministerstvo ctností a neřestí je tak asi spokojenější.

wp3t ( 22. června 2022 12:34 )

ale žijou tam taky netalibanci, obyčejní lidi a ty to vždycky fšechno od..se..rou stejně jako nebanderovští ukrajinci a nefialový češi.

Martin32 ( 22. června 2022 12:32 )

Hlavně tam neposílat žádné peníze vládne tam Taliban ten by to zneužil na podporu terorismu.

wp3t ( 22. června 2022 12:13 )

Fialo, teď tam bude nouze o jídlo a bude se o něj bojovat, tak bys jim tam mohl poslat nějaký zbraně za miliardy, to by se amíkům taky líbilo, ty tě za to pochválej.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa