Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Vlivný polský vicepremiér Kaczyński rezignoval. Fialův spolucestující do Kyjeva uvedl pádný důvod

Autor: ČTK - 
21. června 2022
08:18

Místopředseda polské vlády Jaroslaw Kaczyński, který s českým premiérem cestoval do ostřelovaného Kyjeva, podal rezignaci a opustil kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Řekl to agentuře PAP. Vlivný šéf hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) se chce podle svých předchozích výroků soustředit na přípravu na parlamentní volby, které se v zemi uskuteční příští rok. Kaczyński ve vládě zastával také post předsedy bezpečnostní rady. Ve funkci vicepremiéra ho nahradí ministr obrany Mariusz Blaszczak.

„V této chvíli už nejsem členem vlády. Žádost o rezignaci jsem podal premiérovi, který ji schválil. Co vím, tak už ji podepsal i prezident,“ řekl agentuře PAP Kaczyński.

Kaczyński dodal, že se nyní musí soustředit na to, co je nejdůležitější pro budoucnost Polska. „Nechci přeceňovat svou roli, ale strana (Právo a spravedlnost) potřebuje znovu získat zápal, protože se blíží moment, který je pro politické strany všude na světě nejdůležitější,“ uvedl nyní už bývalý vicepremiér, který již dříve oznámil, že se chce soustředit na přípravu parlamentních voleb.

Kaczyński se nevyjádřil k tomu, kdy bude jmenován jeho nástupce Blaszczak. Podle něj je to záležitost prezidentské kanceláře.

Kaczyński se stal místopředsedou vlády v říjnu roku 2020. V kabinetu předsedal bezpečnostní radě, ve které působí ministři obrany, vnitra, spravedlnosti, zahraničí a koordinátor tajných služeb. Kaczyński také vede hlavní vládní stranu PiS a bývá považován za jednu z nejvlivnějších politických osobností v Polsku.

Ani on tak nechyběl ve vlaku, který dovezl polského, českého a slovinského premiéra do ostřelovaného Kyjeva na „průkopnické“ setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Video  Česká a polská vláda jednaly v Praze: Ukrajina musí vyhrát, válka se nesmí přelít do našich zemí  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

 

kralovna-vsech-mori ( 21. června 2022 11:13 )

Spíš čeká, že se provalí, že na Ukrajině nebyl. Že tam nebyl Fiala je víc než jasné. Za 24 hodin se to nedalo vlakem stihnout.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud