Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Benzin zdražuje také na Slovensku. Bratislava zatím proti rostoucím cenám nezakročila

Autor: ČTK - 
27. května 2022
09:48

Průměrná cena benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku poprvé dosáhla 1,80 eura (44,40 Kč) za litr. Nafta naopak minulý týden mírně zlevnila. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Slovensko jako jediná ze čtyř středoevropských zemí z Visegrádské skupiny (V4) nezavedlo opatření proti vysokým cenám pohonných hmot.

Od začátku letošního roku Natural 95 na Slovensku zdražil téměř o čtvrtinu, ceny stouply zejména po ruské invazi na Ukrajinu. Za motorovou naftu si řidiči proti začátku letošního roku připlatí 30 procent; minulý týden stál litr nafty v průměru 1,782 eura (43,90 Kč), v předchozích dvou týdnech její průměrná cena činila rekordních 1,797 eura (44,30 Kč).

Také v České republice naposledy zdražil benzin, zatímco nafta zlevnila. Natural 95 přišel v průměru na 46,21 Kč a nafta na 46,19 Kč za litr.

Bratislava na rozdíl od svých sousedů z V4 proti vysokým cenám pohonných hmot nezakročila. Jedna z vládních stran zatím neuspěla u ministra financí Igora Matoviče s návrhem na snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) nebo spotřební daně na benzin a naftu výměnou za svůj souhlas se zdaněním ruské ropy, kterou využívá bratislavská rafinerie Slovnaft.

Novou daň na ruskou ropu prosazuje hlavně Matovič, podle kterého Slovnaft těží z toho, že se ruská ropa prodává s větší slevou oproti typu Brent než v minulosti. Kvůli nedohodě slovenské koalice Sněmovna odložila jednání o zavedení zmíněné daně, země ji tak v původně plánovaném termínu od začátku června nezavede.

Česko v období od června do konce září sníží spotřební daň z nafty a benzinu o 1,50 Kč na litr. Maďarsko už dříve zavedlo regulaci cen pohonných hmot na čerpacích stanicích, zatímco Polsko snížilo DPH na benzin a motorovou naftu.

Video  Ekonom o rekordních cenách benzinu a nafty: Nenažranost pumpařů a zvyšování marží!  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

dfghjk ( 27. května 2022 11:13 )

To je dobře, bude na dávky.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud