Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Ohořelé trosky a zbytky dokladů: Pád letadla v Číně nikdo nepřežil, potvrdili záchranáři

Aktualizováno -
22. března 2022
17:05
Autor: ČTK - 
22. března 2022
08:35

Záchranáři zatím nenašli žádné přeživší v troskách letadla společnosti China Eastern Airlines, které v pondělí se 132 lidmi na palubě havarovalo v horách na jihu Číny. S odvoláním na čínská státní média o tom dnes informovala agentura AP. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v letadle nebyli žádní cizinci. Podle čínských úřadů vyšetřování příčiny nehody komplikují rozsáhlé škody na havarovaném stroji.

„Dosud jsme nenašli žádné přeživší,“ potvrdil v úterý odpoledne šéf bezpečnosti Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC). Zopakoval také, že úspěšné dosud nebylo ani pátrání po černé skříňce, ani určení příčiny neštěstí. Záchranáři na místě našli ohořelé zbytky průkazů totožnosti, kabelek a peněženek.

Šest let starý Boeing 737-800 havaroval v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si. Letadlo směřovalo z města Kchun-ming do Kantonu. Stroj, který odstartoval v pondělí 13:11 místního času (6:11 SEČ), po 14:20 místního času (7:20 SEČ) ztrácel rychlost a následně začal prudce klesat. Nad městem Wu-čou se kontakt s letadlem ztratil.

Na místo se vydali záchranáři a také asi 600 vojáků, policistů a hasičů. Nehoda způsobila na horském svahu velký požár, který byl vidět i na satelitních snímcích NASA. Trosky jsou podle AP rozptýleny na velké ploše, některé na zelených polích, další v sežehnutých částech lesa.

Na záběrech z kamery automobilu zveřejněných v čínských médiích lze vidět stroj, který se pod velkým úhlem rychle blíží k zemi. Jiná bezpečnostní kamera podle zahraničních médií zachytila zřejmě stejné letadlo padající střemhlav. Pravost záběrů nelze ověřit.

Záchranáři se snaží nalézt také černé skříňky, v nichž jsou uloženy letové údaje a hlasové záznamy z pilotní kabiny a které jsou důležité pro vyšetřování havárie. K pátrání využijí i drony. Záchranné práce podle státních médií ztěžuje hornatý terén. Na místo nehody vede pouze jedna přístupová cesta. Tento týden má navíc podle předpovědi počasí pršet.

Policie přístup na místo omezuje a kontroluje každé vozidlo přijíždějící do nejbližší vesnice Mo-lan-ku. Zarmoucení příbuzní se mezitím shromažďují na letištích v Kchun-mingu a v Kantonu a s obavami čekají na zprávy o svých blízkých.

Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal v souvislosti s nehodou čínské hlavě státu Si Ťin-pchingovi kondolenční telegram. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické havárii letadla společnosti China Eastern Airlines v horách Čuangské autonomní oblasti Kuang-si, která si vyžádala více než sto obětí na životech. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí,“ napsal český prezident.

Příčina nehody zůstává nadále neznámá. Státní média informovala, že společnost China Eastern Airlines dočasně stáhla všechny Boeingy typu 737-800 z provozu. Podle leteckých expertů jde o neobvyklý krok, pokud se neprokáže, že s modelem je nějaký problém.

Čína má více letounů 737-800 než kterákoli jiná země. Vlastní jich téměř 1200. Pokud by ke stejnému kroku přistoupily i další čínské aerolinky, mohlo by to narušit domácí lety.

Čína patří v posledních letech v bezpečnosti letecké dopravy k nejlepším na světě, napsala agentura Reuters. Poslední smrtelná nehoda civilního tryskového letadla se tam stala v roce 2010, kdy za špatné viditelnosti havarovalo letadlo společnosti Henan Airlines, když se blížilo k letišti v I-čchunu. Z 96 lidí na palubě 44 zahynulo.

Video  Pád letadla v horách na jihu Číny: Na palubě bylo 132 cestujících  - reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi