Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Tragický omyl stál život desítku lidí. USA za zpackaný útok dronem vojáky nepotrestají

Autor: ČTK - 
14. prosince 2021
08:18

Americká armáda nepotrestá své příslušníky za útok dronu, během kterého v Kábulu na konci srpna zemřelo deset civilistů. Revizní posudek potvrdil závěry listopadové zprávy generálporučíka Samiho Saida, že se jednalo o tragický omyl, ze kterého nelze vyvodit osobní zodpovědnost vojáků, uvedla dnes agentura Reuters. Zprávy ale poukázaly na některé nedostatky, které vedly k chybnému rozhodnutí zaútočit na automobil civilistů.

„Víme, že někomu se toto rozhodnutí nebude líbit, ale nejedná se o závěr, který vydáváme, aniž bychom ho pečlivě zvážili,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Americké letectvo 29. srpna zaútočilo na automobil, o kterém se domnívalo, že by mohlo představovat hrozbu pro americké jednotky na kábulském letišti. Americká armáda se obávala teroristického útoku a auto vyhodila do vzduchu. Později se ale ukázalo, že v něm byl dlouholetý spolupracovník amerických nevládních organizací a devět jeho příbuzných, včetně sedmi dětí.

Revizní zpráva, kterou vypracovali generálové Frank McKenzie a Richard Clarke, potvrzuje závěry prvního posudku od generála Saida, který nechal ministr obrany Lloyd Austin přezkoumat. Armádní špičky se domnívají, že útok byl tragickým omylem. Pro vedení ministerstva obrany generálové vypracovali několik doporučení, která by měla v budoucnosti snížit pravděpodobnost podobného omylu.

Zpráva generálů McKenzieho a Clarka poukazuje na selhání v komunikaci, špatnou interpretaci údajů a chyby v postupu, které vedly k označení automobilu za hrozbu a zahájení útoku na něj. Jistou roli ale hrálo i to, že několik dní před tím při sebevražedném útoku přišlo o život 13 amerických vojáků a 169 Afghánců.

Útok už v září označil za chybu americký generál Kenneth McKenzie a šéf Pentagonu Austin se za něj omluvil. Americké ministerstvo obrany podle agentury AP jedná o vyplacení odškodného příbuzným a o jejich možném přesídlení mimo Afghánistán. Žádnou dohodu ale Pentagon v tomto smyslu ještě neuzavřel.

Video  Útok USA na údajné teroristy ISIS v Kábulu: Zemřeli ale jen civilisté  - Reuters/EFE
Video se připravuje ...

Klid ( 17. prosince 2021 19:25 )

Američani jsou holt horší než gestapáci...oni jsou nadlidi a mohou beztrestně vraždit kde se jim zachce.
Zde je názorně vidět, jakou cenu u nich má lidský život, zejména občanů cizích zemí.
Jen kdyby někdo zabil Američana...to by rozpoutali jadernou válku...šmejdi

gejsovic ( 14. prosince 2021 11:04 )

Američané ty můžou,ale Rusáci to by byl rachot a bojkot

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa