Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

USA vyhlásily diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. Provokace a domýšlivý čin, zuří Čína

Aktualizováno -
6. prosince 2021
23:00
Autor: ČTK - 
6. prosince 2021
20:09

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her dnes oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné.

O možnosti diplomatického bojkotu se ve Washingtonu hovořilo několik týdnů a již dříve jej podpořili republikánští i demokratičtí politici. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová například na jaře označila neúčast amerických činitelů za správnou odpověď na jednání Číny vůči obyvatelům Hongkongu, Tibetu a provincie Sin-ťiang.

„Vysláním diplomatického nebo oficiálního zastoupení by USA přistupovaly k těmto hrám jako k obvyklé záležitosti tváří v tvář nehoráznému porušování lidských práv Čínou a zvěrstvům v Sin-ťiangu, a to jednoduše nemůžeme udělat,“ řekla Psakiová. „Sportovci v týmu USA mají naši plnou podporu. Budeme za nimi stát na sto procent a budeme jim fandit z domova,“ dodala.

Vztahy USA a Číny jsou dlouhodobě napjaté. Peking dnes zprávy o chystaném oznámení bojkotu označil za „otevřenou politickou provokaci“, případná odvetná opatření nijak nespecifikoval. „Aniž by byli pozvaní, američtí politici neustále propagují takzvaný politický bojkot zimní olympiády v Pekingu,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu označilo podle agentury Reuters diplomatický bojkot za „domýšlivý čin“, který je „pouze politickou manipulací a vážným porušením ducha olympijské charty“, ale nebude mít žádný dopad na úspěch her.

Video Blesk Podcast: „Tradice jsou z nás vytlučené,“ tvrdí formíř olympijské kolekce Bartoš - Jiří Marek

Volání po bojkotu na diplomatické úrovni přitom nezaznívá jen z USA, ale také z Evropské unie či Británie. Nezávaznou rezoluci v tomto směru v létě schválil Evropský parlament, podobně se vyjádřili i britští poslanci. Na konci listopadu pak přišel list Sydney Morning Herald s informací, že neúčast vládních představitelů na hrách zvažuje Austrálie.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že USA diskutují se svými spojenci a partnery o společném postupu ohledně oficiální účasti na hrách právě kvůli porušování lidských práv v Číně.

Naopak ruský prezident Vladimir Putin je jediným lídrem významné světové mocnosti, který zatím účast na olympiádě v Pekingu potvrdil.

Video Takhle vyrazí čeští sportovci do Pekingu! ČOV představil novou kolekci - Český olympijský tým

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa