Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Lékaři odmítli potrat, po plodu zemřela i matka. Postup nemocnice prověří zvláštní komise

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2021
20:49

 Polský ministr zdravotnictví nařídil prověřit situaci v okresní nemocnici ve městě Pszczyna, v níž zemřela třicetiletá těhotná žena. Podle právní zástupkyně rodiny zesnulé zdravotníci čekali na to, až odumře poškozený plod, a pacientka zemřela v důsledku septického šoku. Vedení nemocnice dnes uvedlo, že zdravotníci dělali vše, co mohli, aby dítě a ženu zachránili. Podle kritiků k jejímu úmrtí přispěl loňský nález ústavního soudu, který prakticky postavil interrupce v Polsku mimo zákon. V Sejmu se mezitím objevil návrh na zpřísnění zákona, který každý potrat přirovnává k vraždě, píše dnes Gazeta Wyborcza.

Mluvčí resortu zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz televizi TVN24 sdělil, že ministr nařídil Národnímu fondu zdraví přezkoumat případ i situaci v nemocnici. „Z pohledu Varšavy je obtížné tuto situaci hodnotit,“ uvedl Andrusiewicz a dodal, že inspekce „prokáže, zda došlo k nějakým chybám“.

Nemocnice, v níž žena zemřela, mezitím vydala prohlášení, že smrti pacientky lituje. Uvedla, že „jediným předpokladem pro lékařský postup byla starost o zdraví a život pacientky i plodu“. Lékaři i porodní asistentky podle nemocnice udělali vše, co bylo v jejich silách. „Celý lékařský postup podléhá posouzení prokuratury a v tuto chvíli nelze vynášet žádné soudy,“ uvádí se dále v prohlášení. Případ vyšetřuje státní zastupitelství v Katovicích.

Vedení zdravotnického zařízení dnes rovněž uvedlo, že „samostatnou otázkou je posouzení právního stavu týkajícího se přípustnosti interrupcí.“ Nemocnice podle TVN24 zdůraznila, že všechna lékařská rozhodnutí byla učiněna „s ohledem na předpisy platné v Polsku“.

Smrt ženy oznámila v pátek advokátka Jolanta Budzowská, která právně zastupuje rodinu zesnulé. Třicetiletá žena zemřela 22. září v nemocnici ve městě Pszczyna ve 22. týdnu těhotenství. Zdravotníci po jejím přijetí diagnostikovali ztrátu plodové vody a potvrdili dříve diagnostikované vrozené vývojové vady plodu, píše server Onet.pl s odvoláním na prohlášení rodiny zemřelé. S vyjmutím plodu však lékaři údajně čekali, dokud mu nepřestane bít srdce.

„Zemřelá během svého pobytu v nemocnici ve zprávách zaslaných rodinným příslušníkům a přátelům uvedla, že podle informací, které jí lékaři poskytli, zaujali (zdravotníci) vyčkávací postoj a upustili od vyprázdnění děložní dutiny, dokud plod neodumře, což dávala do souvislosti s platným zákonem omezujícím možnosti legálního potratu,“ uvedli příbuzní ženy v v prohlášení. Žena, která byla vdaná a měla jednu dceru, podle nich zemřela po necelých 24 hodinách v nemocnici na septický šok.

Podle Budzowské to byl důsledek loňského rozhodnutí ústavního soudu, po jehož nálezu se zpřísnily už tak velmi restriktivní předpisy týkající se potratů v katolické zemi. Podle listu Gazeta Wyborcza se jedná o první smrtelnou oběť rozhodnutí ústavního soudu. Ochránci ženských práv tvrdí, že lékaři nyní v Polsku raději čekají, až plod, který nemá šanci na přežití, zemře v děloze, než aby provedli potrat.

Poláci vyšli po smrti ženy, které lékaři neprovedli potrat a zemřela, do ulic. Poláci vyšli po smrti ženy, které lékaři neprovedli potrat a zemřela, do ulic. | ČTK / AP / Czarek Sokolowski

Tribunál, kterému dominují soudci dosazení vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), loni v říjnu zveřejnil nález, na jehož základě byly zakázány interrupce i v případě závažného poškození plodu. Do té doby byly přípustné potraty ve třech případech: když těhotenství bylo důsledkem znásilnění či incestu, když ohrožovalo život matky, a když lékaři zjistili těžké, nezvratné a nevyléčitelné poškození plodu. Z posledního důvodu bylo legálních interrupcí nejvíce, skoro 1000 ročně. Podle ústavního soudu ale právě toto ustanovení odporovalo polské ústavě, tedy žena musí porodit i těžce poškozené dítě.

Rozhodnutí vyvolalo v Polsku masivní protesty, tamní konzervativní vláda nicméně tlaku veřejnosti neustoupila. Manifestace se v několika polských městech odehrály i v pondělí, kdy lidé zapalovali svíčky na památku zemřelé těhotné ženy. Mluvčí PiS Radoslaw Fogiel mezitím prohlásil, že zákon umožňuje interrupci v případě, kdy je ohrožen život ženy, a vládnoucí strana podle něj neplánuje kvůli tomuto případu změnu zákona.

Polská média dnes zároveň informují o tom, že se v Sejmu (dolní komoře parlamentu) nedávno objevil návrh na další zpřísnění zákona. Všechny případy interrupce přirovnává k vraždě a hrozilo by za ně až doživotí, píše Gazeta Wyborcza. Autoři návrhu - Nadace Pro právo na život - chtějí zakázat interrupce i ve dvou případech, kdy jsou v Polsku ještě možné, tedy při ohrožení zdraví a života matky a pokud je těhotenství důsledkem trestného činu.

Návrh stanoví, že za neúmyslné zbavení života plodu hrozí trest odnětí svobody od tří měsíců do pěti let. Pokud je pachatelem matka, nepodléhá trestu. Pokud někdo připraví plod o život úmyslně, hrozilo by mu od pěti do 25 let vězení, ale i doživotí, píše Gazeta Wyborcza. V případě matky by soud mohl upustit od potrestání.

Video Polky jezdí za potraty i do Česka. Legálně se jich v Polsku provede jen okolo tisícovky ročně - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa