Neděle 3. července 2022
Svátek slaví Radomír, zítra Prokop
Jasno 28°C

Silné zemětřesení otřáslo Japonskem: Zastavené rychlovlaky a obavy o životy

Autor: mav, ČTK - 
7. října 2021
17:13

Středně silné otřesy postihly Japonsko východně od Tokia, seismologové hovoří o síle 6,1. Epicentrum bylo skoro 80 km pod povrchem. Zatím nejsou hlášení žádní zranění.

Tokio a jeho okolí dnes pozdě večer místního času zasáhlo zemětřesení, jehož síla byla předběžně odhadnuta na 6,1 stupně. Nejméně 250 domácností v Tokiu zasáhly výpadky proudu, provoz rychlovlaků šinkanzen i některých linek, které jsou napojeny na tokijské metro, byl zastaven, uvádí japonská agentura Kjódó.

Zároveň byly uzavřeny dráhy na tokijském letišti Haneda. Zranění ani škody zatím hlášeny nejsou.

Budovy se třásly, doprava se zastavila a obyvatelé dostali pokyny „chránit své životy“. Zatím to ale nevypadalo na vážnější hrozby, ani nebyly náznaky, že by v důsledku otřesů přišla vlna tsunami, uvedl Daily Mail.

Otřesy přišly před jedenáctou večerní místního času „Bez pochyby nejsilnější zemětřesení, jaké jsem v Japonsku zažil za skoro pět let,“ tweetoval z Tokia fotograf James Reynolds.

Na videozáznamech z rušných čtvrtí v centru Tokia byl vidět obvyklý provoz, uvedla agentura AP. Japonský premiér Fumio Kišida však občany prostřednictvím příspěvku na twitteru vyzval, aby sledovali aktuální informace, a ochránili tak své životy.

Obdobně silné zemětřesení nastalo ve středu v prefektuře Iwate, tam mj. popadaly semafory. Pro srovnání, ničivé fukušimské zemětřesení před deseti lety mělo sílu 6,6, ovšem jen ve 13kilometrové hloubce. Mělo i přímé oběti na životech, ale daleko ničivější pak byla cunami.

Video  Zemětřesení v Ostravě  - Jiří Krušina
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa