Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Zdecimovaní covidem, hladoví a bez práce: Brazilci vyšli do ulic, pálili figuríny prezidenta

Autor: ČTK - 
3. října 2021
09:32

Desetitisíce lidí v osmi desítkách brazilských měst, včetně metropole země, São Paula i Ria de Janeiro, v sobotu demonstrovaly proti krajně pravicovému prezidentovi Jairu Bolsonarovi kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19 a kvůli rostoucí inflaci a nezaměstnanosti. Demonstrace se konaly rok před prezidentskými volbami, které by podle současných průzkumů Bolsonaro zřejmě prohrál.

Například v Riu de Janeiro lidé nesli transparenty „Pryč s Bolsonarem“. Někteří měli figurínu s obrázkem prezidenta a šerpou s nápisem „Genocida“, která odkazovala na Bolsonarovo zlehčování nemoci covid-19, jež si ve dvousetmilionové Brazílii vyžádala na 600.000 obětí. Mnozí nesli také vlajky levicové Strany pracujících (PT), za niž by mohl v příštích volbách kandidovat exprezident Luiz Inácio Lula da Silva (2003-2010). Ten má podle průzkumů velké šance Bolsonara v říjnu 2022 porazit.

Manifestace se podle brazilského tisku konaly ve 24 z 27 brazilských států. Organizovaly je stejně jako v předchozích měsících levicové strany a odborářská hnutí, ale podle agentury AFP se k nim připojili někteří pravicoví lídři. Bolsonaro se totiž během pandemie dostal do ostrého sporu i s mnoha guvernéry, včetně svých někdejších příznivců, když odmítal jejich kroky proti covidu. Jeho postoj k protikoronavirovým opatřením či jeho obstrukce při získávání vakcín proti covidu-19 řeší od dubna i senátní komise.

Bolsonaro od počátku pandemii zlehčoval a odmítal opatření proti jejímu šíření s tím, že poškodí ekonomiku a připraví masy lidí o práci. Letos také několikrát napadl u nejvyššího soudu dekrety, jimiž se šéfové států brazilské federace snažili epidemii zmírnit. Bolsonaro zpochybňuje i očkování proti covidu, který on sám loni prodělal. Tvrdí, že nejlepší vakcínou je přímo virus. Jako lék proti nemoci doporučil antimalarikum Chlorochin, jehož účinek na covid není vědecky prokázán, či byliny amazonských indiánů.

Demonstranti v sobotu také dávali najevo nespokojenost s rostoucími cenami potravin a elektrické energie. „Je velmi smutné vidět, jak se ničí zdravotnictví a školství a jak mnoho lidí v zemi hladoví,“ řekla AP důchodkyně účastnící se demonstrací. „Je potřeba, aby Bolsonarova vláda skončila, jeho čas skončil,“ dodala.

Podpora Bolsonara klesá a kromě stížností k soudům bylo podáno i přes sto žádostí o zahájení procesu impeachmentu. Předseda dolní komory parlamentu Arthur Lira, který je Bolsonarovým příznivcem, ale už několik podání na zahájení impeachmentu odmítl postoupit k projednávání v parlamentu.

V Brazílii se ovšem stále konají i velké demonstrace Bolsonarových stoupenců, například začátkem září se takové manifestace podle agentury AFP účastnilo v metropoli a São Paulu na 125.000 lidí.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Omasta ( 3. října 2021 12:01 )

600 tisíc z 200 miliónů je strašně málo. U nás zemřelo 30 tisíc z 10 milionů. Přitom víme, že kdyby covidová mafie nebránila praktickým lékařům léčit covidové pacienty a nedávala je do karantény bez lékařské pomoci, tak zemřela jen třetina lidí. Žádný z nich nezemřel na Covid ale na postcovidovou plicní embolii nebo infekci zápalem plic. A to právě proto, že byli v karanténě bez vyšetření praktickým lékařem.

Citronel ( 3. října 2021 10:59 )

To je přesně ta ukázka rozdílu, když vláda nezavede žádná opatření, lidem se nelíbí, že nic nedělala. U nás je pravý opak, lidé se bouří, že vláda zavedla opatření a omezila je. U nás až bude hezky, tak se bude demonstrovat proti tomu, že po silnicích jezdí moc žlutých aut, ještě se snad nedemonstrovalo pro dobrou a rozumnou věc, lid u nás zdražování zatím netrápí.

Zobrazit celou diskusi