Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Popsal zabití ajťáka (†31) běloruskou KGB. Novinář skončil za mřížemi, zpravodajský web vypli

Autor: ČTK - 
2. října 2021
20:27

Běloruský novinář Henadz Mažejki, který napsal článek pro deník Komsomolská pravda o IT pracovníkovi a příznivci opozice, usmrceném v úterý v bytovém domě v Minsku běloruskou tajnou službou KGB, byl podle lidskoprávního centra Vjasna zadržen. Vjasna přitom na sociální síti telegram uvedla, že novinář byl zatčen v Moskvě. Šéfredaktor Komsomolské pravdy ruské agentuře Ria Novosti sdělil, že Mažejki je nyní ve vazbě v Minsku a že u něho doma proběhla domovní prohlídka.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle agentury Ria Novosti uvedla, že ruská diplomacie očekává od Minsku respektování novinářových práv. Nekomentovala však tvrzení Vjasny, že Mažejki byl zatčen v Moskvě.

Při úterním zátahu KGB v bytovém domě v Minsku přišel o život 31letý Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu a podle běloruské opozice podporoval demokratické hnutí v Bělorusku. Běloruské úřady sdělily, že agenti KGB Zelcera usmrtili „v odvetě“, když na příslušníky tajné policie zahájil palbu.

Ve středu běloruské úřady zablokovaly web Komsomolské Pravdy. Podle opozičních médií mohlo být důvodem k tomuto kroku zveřejnění Mažejkiho článku, v němž v dobrém na Zelcera vzpomínala jeho spolužačka.

Redakce Komsomolské pravdy nemohla téměř 24 hodin zastihnout ani zmizelého Mažejkiho, ani jeho rodiče. Později se jí podařilo kontaktovat jeho matku. Ta uvedla, že její syn je ve vazbě v Minsku a v jeho bytě byla provedena domovní prohlídka. Důvodem pro prohlídku bylo podle úřadů podezření z rozdmýchávání nenávisti a urážky oficiálních představitelů.

zapravdu ( 3. října 2021 15:28 )

Tam ajťák ovšem vraždil jako první …

sorgedoktor ( 3. října 2021 12:47 )

Cele se to ponekud tezce chape..Kdyz jde nejaka slozka policie nekoho zatykat, maji s sebou sekeru/Pro peipadf ze by se nedozvonili/. Novinar ma prichystanou pistoli, vzapeti zahaji palbu..Jednoho poliicvistu sejme...Je to pro mne mimo oblast chapani

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa