Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

„Historická událost.“ V německém parlamentu nově usednou také dvě transgender ženy

Autor: ČTK - 
28. září 2021
21:52

V nedělních parlamentních volbách v Německu se do Spolkového sněmu dostali poprvé kandidáti, kteří se během kampaně otevřeně hlásili k transgenderové identitě. Německé sdružení transgenderových osob Bundesverband Trans* to považuje za historický okamžik a uvádí, že doposud ve Spolkovém sněmu zasedala jen jedna trans osoba, která se ke své identitě přihlásila až během funkčního období.

V hlasování uspěly dvě trans ženy Tessa Gansererová a Nyke Slawiková, které kandidovaly za Zelené. Gansererová doposud Zelené zastupovala v zemském sněmu v Bavorsku. Slawiková byla na zemské kandidátce v Severním Porýní-Vestfálsku.

Ve volbách se o poslanecké křeslo ucházely také trans ženy Victoria Brossartová (Zelení) z Bavorska a sociální demokratka Ria Cybill Geyerová z Braniborska, které ale úspěšné nebyly.

Německý Spolkový sněm bude mít po nedělních volbách rekordní počet poslanců. Mandát jich získalo 735, dosud jich bylo 709. V ideálním případě by přitom měl mít sněm 598 zákonodárců. Za bobtnání může poměrně složitý německý volební systém, ve kterém má každý volič dva hlasy.

Další videa