Volební drama: Vítězem v Německu Scholz, ale... Merkelová povládne až do Vánoc?
Aktualizováno -
27. září 2021
•
14:35
Autor:
ČTK, simao, mav -
26. září 2021
•
09:33
Sdílej:
Německé volby vyhráli sociální demokraté. Olaf Scholz tak předčil lídra CDU/CSU Armina Lascheta, který vzkazuje: Scholz není žádný král. Nyní se rozbíhá složité povolební vyjednávání. A politologové očekávají, že nebude krátké. Scholz by rád Merkelovou vystřídal v kancléřském křesle ještě před letošními Vánoci. Panují však i pochybnosti, zda se v Německu nová vláda stihne do té doby domluvit.
Nedělní parlamentní volby v Německu vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem Scholzem, kteří získali 25,7 procenta hlasů.
Konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta skončila druhá s 24,1 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek v poválečných dějinách Německa. O kancléřský úřad po odcházející Angele Merkelové se přihlásili jak Scholz, tak Laschet. Na svou stranu ovšem musí získat Zelené a liberální svobodné demokraty (FDP). Volební účast činila 76,6 procenta, v roce 2017 byla 76,2 procenta.
Osm stran v Bundestagu
V příštím Spolkovém sněmu, který bude mít 735 křesel, nebude sedm politických stran jako dosud, ale osm. Vedle SPD, Zelených (14,8 procenta), FDP (11,5 procenta) a koaliční CDU/CSU to budou ještě protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD, 10,3 procenta) a postkomunistická Levice (4,9 procenta), která sice nepřekonala nezbytnou pětiprocentní hranici, ale díky přímým mandátům poslance získala. Po takřka sedmdesáti letech má jeden mandát dánská menšina zastupovaná Jihošlesvickým svazem voličů (SSW).
Domluví se před Vánocemi? Scholz by rád
Voliči podle Scholze jasně rozhodli, že CDU/CSU chtějí v opozici a že vládnout by měla SPD s FDP a Zelenými, neboť tato trojice oproti volbám v roce 2017 dosáhla lepších výsledků. S FDP a Zelenými se chce sociální demokrat rychle dohodnout na vládě, jež se má věnovat sociálním a ekologickým otázkám, které Německo kvůli energetické a průmyslové transformaci čekají.
„Moje představa je, že budeme velmi rychlí a že výsledku dosáhneme před Vánocemi, pokud možno,“ řekl Scholz. Jenže je otázkou, zda se mu toto přání skutečně splní. A zda na konci roku nebude stále ještě kancléřkou dosluhující Angela Merkelová, která vedla Německo 16 let.
SPD první ve 12 ze 16 zemí
Scholzova SPD vyhrála v nedělních parlamentních volbách ve dvanácti z celkem šestnácti německých spolkových zemí.
Naopak Křesťanskodemokratická unie (CDU) zvítězila jen v jediné. Křesťansko-sociální unie (CSU), která je bavorskou sestrou CDU, zvítězila v Bavorsku s 31,7 procentem hlasů, což je její nejhorší výsledek od roku 1949.
V Sasku a Durynsku se nejsilnější politickou stranou stala AfD, která bývá označována za populistickou až krajně pravicovou. V obou těchto spolkových zemích získala zhruba čtvrtinu hlasů. V Braniborsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku, dalších dvou zemích bývalé Německé demokratické republiky (NDR), skončila AfD na druhém místě.
Zelení a FDP rozhodujícím faktorem
Evropský tisk dnes o volbách, které po 16 letech ukončily éru kancléřky Merkelové, napsal, že Německo nyní čekají náročná a dlouhá koaliční vyjednávání, ve kterých budou mít navrch menší strany které obsadily třetí a čtvrté místo: Zelení a FDP. To bylo dnes téma i v německém tisku, podle kterého Německo nynější situaci ještě nezažilo.
„Skutečně to vypadá tak, že než začne ostré jednání, tak budeme mít liberálně-zelený blok, který přijde s nějakými požadavky. A z velké části to budou právě oni, kdo rozhodne, kdo bude stát v čele budoucí německé vlády,“ řekl ČTK politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.
„Osobně si myslím, že kancléřem bude nominant SPD Olaf Scholz, protože sociální demokraté (jako jedni z mála v dnešní EU) dokázali vyhrát volby a posílili,“ uvedl dnes politolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Kaniok.
Video Přivítání německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na Pražském hradě. (26.8.2021) - ČTK/Blesk
Ať již bude kancléřem kdokoli, podle českých politiků to výraznější změny ve vztahu k Česku nepřinese. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další posilování strategického partnerství v obchodu, vědě, dopravě, bezpečnosti a v Evropské unii. Také premiér Andrej Babiš (ANO) se těší na pokračování spolupráce.
Srdečně gratuluji @OlafScholz a @spdde k volebnímu vítězství a přeji mnoho sil do koaličních vyjednávání. Německo je náš blízký partner a já se těším na novou spolkovou vládu a pokračování naší skvělé spolupráce na bilaterální úrovni a v EU.
S gratulací německé sociální demokracii pak přispěchal i šéf ČSSD Jan Hamáček.
Gratuluji německé sociální demokracii @spdde k volebnímu výsledku. Také ji už v jeden moment všichni odepisovali, ale je to úžasný comeback! Těším se na budoucí spolupráci mezi 🇨🇿 a 🇩🇪.
„Pokud jde o Česko – ale obecně o celý středoevropský region – jeho pozice bude každopádně složitější a nová německá vláda nebude trpět žádným sentimentem, který někdy u Angely Merkelové probleskával,“ uvedl politolog Kaniok s odkazem na vazby nynější kancléřky k Česku, která zde nějakou dobu pobývala. Německá politika se podle odborníka nyní bude spíše orientovat na západní státy typu Francie.
Mrklas však připomíná, že zatímco má kancléřka k Česku blízko, její partnerství s ČR provázely i některé spory - například kvůli migrační krizi či odklonu Německa od jaderné energie, kterou naopak ČR prosazuje. „Myslím, že pokračování česko-německých vztahů neprojde žádným zásadnějším zlomem, protože to jsou věci, které z té politiky nezmizí. Teď je otázka, jak se jich dál zhostí nový kancléř a nový ministr zahraničních věcí,“ dodal Mrklas.
Dění kolem německých voleb jsme na Blesk.cz sledovali online:
Podle odhadů, které již zohledňují korespondenční hlasy, vítězí SPD s 25,8 procenta hlasů; CDU/CSU dostala 24,2 procenta.
19:13
26. 9. 2021
„Chtěli jsme víc,“ neskrývá jisté zklamání volební lídryně Zelených Annalena Baerbocková. Před pár měsíci ji některé předvolební průzkumy viděly jako vítězku.
19:07
26. 9. 2021
„Kancléřská kriminálka,“ zní aktuální titulek serveru Bild.de, kterým informuje o těsném náskoku SPD (24,9 % vs. 24,7 %).
„Nemůžeme být spokojeni s výsledkem,“ pronesl spitzenkandidát CDU Armin Laschet, byť nadále doufá, že se kancléřem stane.
18:58
26. 9. 2021
Mezi sociálními demokraty panuje veselí, průzkumy jim přisuzují o něco lepší výsledek a doufají i v převahu v korespondenčních hlasech.
18:51
26. 9. 2021
Volební účast v německých parlamentních volbách se podle prognóz stanic ARD a ZDF pohybuje mezi 76 a 78 procenty. V roce 2017 činila 76,2 procenta.
18:50
26. 9. 2021
„Scholz možná vyhrál volby, ale nemusí sestavit vládu,“ připomíná na twitteru profesor politologie Univerzity v Coventry Matt Qvortrup. „V roce 1976 získala CDU Helmuta Kohla největší část hlasů, ale společné síly středolevé SPD a liberální FDP vytvořily koaliční vládu.“ A o sedm let dříve CDU nesestavila vládu, byť získala skoro 50 % hlasů, kancléřem se stal Willy Brandt z SPD, dodal politolog.
#Scholz might win the #German election but not form a government. In 1976 Helmut Kohl #CDU won the largest share of the votes, but the combined forces of centre-left SPD & the liberal FDP formed a coalition government. A story told in my @Duckbooks biography about #AngelaMerkel
— Professor Matt Qvortrup (@drqvortrup) 26. září 2021
18:48
26. 9. 2021
Prognózy televize ZDF a ARD sestavují na základě dotazování voličů při odchodu z volebních místností, nejsou do nich ještě zahrnuty korespondenční hlasy. Ty by podle analytiků mohly činit až polovinu všech odevzdaných hlasů. A v těch podle zkušeností nejen z Německa častěji převažují hlasy pro levici.
18:43
26. 9. 2021
V jednom se průzkumy ARD i ZDF shodují: Nedávají šanci levicové, rudo-rudo-zelené koalici SPD, Zelených a postkomunistické Die Linke.
18:39
26. 9. 2021
„Po 16 letech již nebude kancléřkou Angela Merkelová,“ tweetuje český mnistr zahraničí Jakub Kulhánek. „I příští vláda bude dbát na dobré vztahy se svými sousedy,“ ujistil ho prý německý prezident.
První odhady výsledku 🇩🇪 voleb, bude to ještě napínavé. Nicméně jedna věc je jistá, Německo se mění. Po 16 letech již nebude kancléřkou Angela Merkelová. Jak nás ujistil 🇩🇪prezident Steinmeier v srpnu, i příští vláda bude dbát na dobré vztahy se svými sousedy. A to je důležité!
V jamajskou koalici doufá i generální tajemník CDU Paul Ziemiak, byť přiznává „hořké ztráty“. Ještě to podle něj bude napínavý večer, než se sečtou hlasy.
18:35
26. 9. 2021
Ve druhých federálních volbách za sebou získali liberálové (FDP) dvouciferný výsledek. „To se nikdy nestalo, jsme skutečně šťastní,“ řekl televizi ZDF stranický šéf Volker Wissing. Jak s tím strana naloží, ale rozvádět nechtěl: „Dnešek není vhodná doba na hovory o koalicích.“
Jeho stranický zástupce Wolfgang Kubicki tyto zábrany neměl: „Chceme se podílet na vládě, jsme připraveni jednat,“ řekl ARD. „Preference pro Jamajku je jasná, ale strana je otevřená i jiným konstelacím.“
Jamajkou se myslí černo-zeleno-žlutá koalice, tedy CDU/CSU, Zelení a FDP. V úvahu připadá i semafor, čili SPD, Zelení, FDP.
18:31
26. 9. 2021
„SPD je zpátky!“ jásal generální tajemník sociálních demokratů Lars Klingbeil. „Vždycky jsme věděli, že to bude těsný závod,“ přiznal, ale věří, že teď získali dost hlasů pro vítězství.
18:29
26. 9. 2021
Co do počtu mandátů jsou prognózy trochu složitější. Kvůli hybridnímu volebnímu modelu není pevně daný počet poslaneckých křesel. ZDF takto přisuzuje vítězství sociálním demokratům s 215 křesly z 756 a 198 mandátů pro CDU/CSU, zatímco ARD předpovídá 200 poslanců pro CDU/CSU a 197 pro SPD.
18:25
26. 9. 2021
Připomeňme, že předchozí parlamentní volby v roce 2017 vyhrála CDU/CSU s 32,9 procenta hlasů, druhá skončila SPD s 20,5 procenta hlasů. AfD tehdy získala 12,6 procenta, FDP 10,7 procenta, Levice 9,2 procenta a Zelení 8,9 procenta.
18:25
26. 9. 2021
Podle projekcí ZDF dostali Zelení 14,5 procenta, liberální svobodní demokraté (FDP) 12 procent, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) 10 procent a postkomunistická Levice pět procenty. ARD přisuzuje Zeleným 15 procent, AfD 11 procent, FDP 11 procent a Levici pět procent.
18:22
26. 9. 2021
!
Podle prognózy televize ARD získali sociální demokraté (SPD) a konzervativní unie CDU/CSU shodně 25 procent hlasů.
18:04
26. 9. 2021
!
Volby v Německu podle prvních prognóz veřejnoprávní televize ZDF vyhráli sociální demokraté Olafa Scholze s 26 procenty, druzí jsou konzervativci CDU/CSU Armina Lascheta s 24 procenty.
Do německého Spolkového sněmu se podle těchto prognóz veřejnoprávních stanic dostali také Zelení, liberální FDP, protimigrační AfD a postkomunistická Levice.
18:00
26. 9. 2021
Volební místnosti v Německu se uzavřely. Začíná sčítání hlasů, které rozhodne o tom, zda volby vyhraje koalice CDU/CSU, nebo SPD.
17:22
26. 9. 2021
Starší manželský pár, který vzal do volební místnosti v Berlíně i své vnouče, chodí volit pravidelně a desítky let již podporuje stejnou stranu. „Dáme jí hlas i tentokrát, i když nejsme příliš spokojení s jejím kandidátem na kancléře,“ řekl ČTK muž. Na mysli přitom měl Armina Lascheta, předsedu CDU. Na otázku, zda by raději viděli v čele země dál Angelu Merkelovou, která funkci kancléřky zastává už od roku 2005, oba manželé přikyvují. „Myslím, že vládla dobře,“ dodává muž.
Svého práva volit rád využil bez přesvědčování i sedmdesátník Günther. „Je to pro mě letos trochu revoluce. Je to asi poprvé, co jsem nedal všechny své hlasy sociální demokracii,“ říká. Poměrně složitý německý volební systém dává voličům dva hlasy. Prvním vybírají konkrétního kandidáta pro takzvaný přímý mandát, druhým podporují stranu a její kandidátní listinu. Důvodem, proč se letos u volební urny choval Günther jinak, je podle něj obava, aby SPD po volbách nevytvořila koalici s postkomunistickou stranou Levice.
Koalice sociálních demokratů, Zelených a Levice je jednou z možností povolebního uspořádání, i když podle řady odborníků tou nejméně pravděpodobnou. Nejčastěji se hovoří o koalici SPD, Zelených a liberálů z FDP a stejné konstelaci, v níž by ale vůdčí stranou byla místo SPD konzervativní unie CDU/CSU. Podle barev, které jsou jednotlivým stranám přiřazené, se první variantě přezdívá semaforová koalice, druhé jamajská s odkazem na barvy na vlajce tohoto karibského státu.
16:56
26. 9. 2021
Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz a jeho konkurentka za Zelené Annalena Baerbocková nesoupeří jen o vedení budoucí německé vlády, ale uchází se proti sobě také o přímý poslanecký mandát ve stejném obvodě v Postupimi.
Ač průzkumy slibují získání mandátu Scholzovi, Baerbocková se i tak do Spolkového sněmu jako poslankyně dostane, protože je stejně jako Scholz jedničkou na zemské kandidátce své strany. Voliči v Německu mají dva hlasy, první dávají kandidátovi pro přímý mandát ve svém volebním obvodě, druhým volí konkrétní stranu.
Obvod, ve kterém proti sobě oba kancléřští kandidáti stojí, zahrnuje vedle braniborské metropole Postupimi také několik okolních obcí a měst včetně Teltowa s 27 000 obyvateli. O přímý poslanecký mandát se zde uchází 17 kandidátů, získá ho však jen jeden.
16:39
26. 9. 2021
Politička na nedělní podvečer - Emilia "Milla" Fester (23), "Jung. Grün. Feministisch. Klimagerecht." V právě probíhajících německých parlamentních volbách kandidátka na poslankyni Bundestagu 1/2 pic.twitter.com/mBH9cjG7Vg
Při nedávné návštěvě Spojených států na dotaz, co bude dělat, až v úřadu skončí, Merkelová uvedla, že si dá nejprve pauzu a bude přemýšlet o tom, co ji vlastně zajímá. V uplynulých 16 letech na to totiž podle svých slov měla jen velmi málo času. „Pak si asi zkusím něco přečíst, pak se mi zavřou oči, protože budu unavená, pak budu trochu spát a pak se uvidí,“ řekla o svých plánech končící kancléřka.
16:16
26. 9. 2021
V červenci 2019 řešili třesy Merkelové v Epicentru na Blesk.cz i politolog Alexander Tomský a neurolog Martin Jan Stránský. Připomeňte si, jak tehdy komentovali zdravotní potíže kancléřky, plynoucí patrně z přílišného politického stresu:
Video -
Video se připravuje ...
16:14
26. 9. 2021
Průběžná účast v dnešních německých volbách do Spolkového sněmu ve 14:00 činila 36,5 procenta, v roce 2017 do tohoto termínu hlasovalo 41,1 procenta oprávněných voličů. Oznámil to předseda ústřední volební komise Georg Thiel, který upozornil, že tato bilance nezohledňuje korespondenční hlasy. Podíl hlasů odeslaných poštou přitom podle některých analytiků může být letos s těmi prezenčními vyrovnaný.
Thiel předpokládá, že poštovní účast bude rekordní. Odhaduje se, že poštou může být odevzdán každý druhý hlas. V roce 2017 hlasovalo poštou 28,6 procenta zúčastněných voličů.
15:55
26. 9. 2021
Laschet si neuhlídal volební lístek
Lídr CDU/CSU Armin Laschet se ve volební místnosti dopustil faux pas. Tak německá média označují situaci, kdy si Laschet u volební urny nedával pozor na hlasovací lístek, ze kterého bylo patrné, že podle očekávání oběma svými hlasy podpořil svou Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Předpisy volební komise přitom vyžadují, aby voliči při cestě od plenty k volební urně striktně dodržovali volební tajemství.
Ke kauze se mezitím vyjádřil úřad předsedy ústřední volební komise Georga Thiela, podle kterého je Laschetovo hlasování i přes pochybení platné. Ústřední volební komise po voličích požaduje, aby hlasovací lístky udržovali přehnuté tak, aby nebylo zřejmé, pro koho hlasovali. Před hlasovánmí a také po něm sice Němci mohou otevřeně hovořit o tom, koho si vybrali, ale při samotné volbě je to zapovězeno.
„K aktuální události: Jistý politik známý po celém Německu podle očekávání volil svou vlastní stranu,“ uvedl na twitteru Thielův úřad, podle kterého Laschetovu neopatrnost nelze považovat za ovlivnění voleb. Laschetův hlas vyřazen nebude. „Dostane-li se takový hlasovací lístek až do volební urny, nemůže už být vyjmut a je platný,“ dodala ústřední komise.
15:49
26. 9. 2021
Také lídra SPD Olafa Scholze dnes doprovodila jeho manželka - Brittu Ernstovou si bral současný vicekancléř a spolkový ministr financí ve vládě Merkelové v roce 1998.
15:45
26. 9. 2021
Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření koronaviru nasazený ve volební místnosti respirátor či roušku. Některá města v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko se ale rozhodla vyjít vstříc i těm, kteří si odmítají zakrývat nos a ústa.
Volební lístky mohou házet do mobilních uren, které komisaři vynesou před volební místnosti, informovala stanice WDR. Urny pro lidi, kteří „z principu“ nechtějí nosit roušku či respirátor, připravili podle mluvčího města například v Kolíně nad Rýnem.
V Cáchách či Essenu mají pro voliče k dispozici roušky zdarma. V Duisburgu či Münsteru umožní volit i lidem bez roušky či respirátoru, pokud nebude ve volebních místnostech zrovna velké množství lidí. Ministerstvo vnitra Severního Porýní-Vestfálska uvedlo, že sice i ve volebních místnostech platí opatření proti šíření koronaviru, hlasování ve volbách je ale nutné umožnit všem oprávněným voličům.
15:24
26. 9. 2021
Na mnoha místech v Berlíně se dnes museli voliči obrnit trpělivostí, protože se u volebních místností tvořily dlouhé fronty. V hlavním městě se konají kromě parlamentních také zemské volby a referendum o vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů.
15:15
26. 9. 2021
Předseda CDU a kandidát konzervativní unie Armin Laschet hlasoval v rodných Cáchách, doprovodila ho manželka Susanne. Předseda sesterské CSU a bavorský premiér Markus Söder k volbám v Norimberku přišel s manželkou Karin.
14:45
26. 9. 2021
Záhada třesoucí se Merkelové
V souvislosti s kancléřkou Merkelovou se v minulosti řešily i její třesy na veřejnosti, kdy se při řadě příležitostí především v roce 2019 začala nekontrolovatelně třást. A to třeba během návštěvy ukrajinského prezidenta Zelenského či finského premiéra Rinneho v Berlíně.
„Nemám nic zvláštního k ohlášení. Jsem v pořádku,“ reagovala Merkelová na množící se dotazy k jejímu zdravotnímu stavu. Objevily se spekulace o Parkinsonově chorobě, třesy Merkelové na veřejnosti však později ustaly a kancléřka v plném režimu fungovala dál.
„Můžu tuto funkci vykonávat,“ hájila se na tiskové konferenci před dvěma lety. A o svém konci v roce 2021 dopředu říkala: "Pak doufám, že bude následovat další život. A ten bych ráda vedla ve zdraví." Merkelová po trojím třasu, který kancléřku postihl, absolvovala nějaký čas přijímací ceremoniály vsedě. Záhada třesoucí se kancléřky však své jednoznačné objasnění doposud nemá. V dalších dvou letech totiž tyto zjevné potíže Merkelové navenek odezněly.
Video -
Video se připravuje ...
Video -
Video se připravuje ...
Video -
Video se připravuje ...
14:29
26. 9. 2021
Lídryně Zelených Annalena Baerbocková dorazila do volební místnosti v Postupimi s manželem Danielem Holefleischem.
13:59
26. 9. 2021
Až 40 procent německých voličů do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec v dnešních parlamentních volbách volit, nebo komu dát hlas. Němci mířící dnes do berlínských volebních místností v rozhovorech s ČTK většinou uváděli, že představu o tom, koho podpoří, měli již dříve, několik jich ale připustilo, že rozhodování letos nebylo jednoduché. I přes váhání se ale nenechali zlákat slunečným počasím, které dnes v Berlíně panuje, a místo na výlet mimo město se vydali k volebním urnám.
Jedním z váhajících byl Hamudi, který dnes dopoledne s manželkou Mirou hlasoval v základní škole Anne Frankové, vzdálené jen několik desítek metrů od zámku Bellevue, sídla německého prezidenta. „Věděla jsem, že hlas dám opět CDU,“ řekla Mira a dodala, že manžel si příliš jistý nebyl. „Ještě před hlasováním jsme si zašli na kávu, kde jsme se o tom bavili. A co jsem zaslechl od ostatních stolků, nebyli jsme jediní,“ řekl Hamudi.
Hamudi nakonec jako manželka podpořil konzervativní unii CDU/CSU, za kterou se o kancléřské křeslo po Merkelové uchází její spolustraník Armin Laschet. A právě o Laschetovi měl Hamudi pochybnosti. „Mám vůči němu určité výhrady a nemyslím si, že to jen ten nejlepší kandidát, kterého unie mohla vybrat,“ dodal. Laschet byl pro něj důvodem, proč váhal.
13:50
26. 9. 2021
„Ona je stabilní, je to taková klidná síla, je to vyrovnaná žena, nemá žádné skandály, nemá žádné problémy. Umí hasit krize, je pragmatická, trpělivá. Celkově Němci, když se s nimi bavíme, říkají, že ona je důvěryhodná. A na tom je zajímavé to, že to říkají i ti, kteří jí nevolí,“ uvedla o Merkelové politoložka Bára Procházková pro iRozhlas.cz. Laschet i Scholz dle ní mají problém v tom, že ani jeden z nich není pro Němce tak důvěryhodný, jako byla Merkelová.
„Němci a nejen její voliči měli Angelu Merkelovou rádi a možná jim bude chybět. Těšila se důvěře přes 45 procent dlouhodobě. Když to srovnáme s tím, co záme u nás v ČR, tak o tom by se českým politikům mohlo jen zdát. A je pravda, že ona to měla a v posedním roce a půl ta její důvěra ještě stoupá. Máme tady pandemii a Němci plus mínus věří, že to zvládla dobře,“ dodala Procházková.
Kdyby vypadla před 10 lety, bylo by to pozdě, ale ona se držela zuby nehty u koryta dál. Adolf se snažil o čisté Německo a ona ho totálně zasvinila a celou Evropu s ním.
Kdyby vypadla před 10 lety, bylo by to pozdě, ale ona se držela zuby nehty u koryta dál. Adolf se snažil o čisté Německo a ona ho totálně zasvinila a celou Evropu s ním.