Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

1000 dnů vězněné muže pustila Čína domů. A triumfálně vítala ředitelku Huawei

Aktualizováno -
25. září 2021
17:25
Autor: ČTK - 
25. září 2021
15:56

Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli propuštěni z vězení a odletěli domů. Do Kanady by se měli vrátit ještě dnes, řekl novinářům kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo jen několik hodin poté, co se zadržovaná vrcholná manažerka čínského komunikačního gigantu Huawei Technologies Men Wan-čou dohodla na urovnání svého obvinění s americkým ministerstvem spravedlnosti a odletěla z Kanady do Číny, kde jí triumfálně přivítali.

Bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor byli zatčeni v prosinci 2018 krátce poté, co kanadská policie na základě amerického zatykače zadržela finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou.

Podle čínských úřadů se Spavor a Kovrig dopouštěli aktivit podrývajících čínskou národní bezpečnost. Ottawa se proti jejich zatčení hlasitě ohrazovala a tvrdila, že se jedná o pomstu za zatčení finanční ředitelky Huawei, což však Peking odmítal. Spavora odsoudil v srpnu čínský soud k 11 letům vězení za špionáž.

„Pro nás všechny je dobrá zpráva, že jsou na cestě domů ke svým rodinám. Za posledních tisíc dní prokázali svou sílu, vytrvalost, odolnost a důstojnost,“ řekl Trudeau. Oba muže doprovází do vlasti kanadský velvyslanec v Číně Dominic Barton.

Meng Wan-čou je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Americká prokuratura v pátek sdělila, že dosáhla s Meng Wan-čou dohody o odložení stíhání. Podle amerických prokurátorů skončí dohoda v prosinci příštího roku a pokud do té doby Meng Wan-čou neporuší znovu zákon, přestanou ji USA stíhat úplně.

Michael Kovrig a Michael Spavor byli zatčeni v prosinci 2018 a vězněni přes 1000 dní v Číně Michael Kovrig a Michael Spavor byli zatčeni v prosinci 2018 a vězněni přes 1000 dní v Číně | Reuters

Oslavovaný návrat ředitel Huawei do Číny

Finanční ředitelka Huawei podle amerických médií bude muset výměnou uznat, že se v některých věcech dopustila protiprávního jednání. Dohoda se týká pouze Meng Wan-čou, a žaloby Spojených států vůči samotné společnosti Huawei tak zůstanou nadále platné, napsala agentura Reuters.

Finanční ředitelka firmy Huawei Meng Wan-čou se vrátila do Číny (25.9.2021) Finanční ředitelka firmy Huawei Meng Wan-čou se vrátila do Číny (25.9.2021) | Reuters

Firma Huawei dnes uvedla, že proti obviněním, že protiprávně porušila americké sankce vůči Íránu, se hodlá dál bránit u amerických soudů.

Meng strávila tři roky v domácím vězení v Kanadě, kde se rozhodovalo o žádosti o její vydání americké justici. Její přílet z Vancouveru do Šen-čenu byl dnes v Číně hlavním tématem zpráv a návratem 49leté finanční ředitelky Huawei žijí i sociální sítě, napsala agentura AP.

Video Blesk Podcast: Rok s koronavirem. Čínská vláda se nikdy neomluví, řekla sinoložka Lomová - Jiří Marek

Soliter56O ( 25. září 2021 19:28 )

Dobře to ti Číňani udělali ... Kdyby nezhaftli ty dva, tak by se ta dotyčná domů nikdy nedostala ...

Ford Henry ( 25. září 2021 17:55 )

Pěkný důkaz že Huawei je spojený s režimem. Těžko by komanči nechali unést dva lidi, aby je pak vyměnili za obyčejnou finanční ředitelku nějaké firmy.
Děsivá ukázka co je Čína zač.

yokky ( 25. září 2021 16:19 )

jeste tam meli zustat...politika je SVINA­....­.🐷🐷🐷🐷🐷­🐷🐷🐷👎👎👎­👎👎👎👎💩💩­💩💩💩💩💩

Zobrazit celou diskusi
Další videa