Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Truchlící Čaputová řešila v OSN selhání. Biden urgoval spolupráci kvůli očkování i klimatu

Aktualizováno -
21. září 2021
22:36
Autor: ČTK, for - 
21. září 2021
21:35

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. Svět podle něj musí postupovat rychle a jednotně, aby zastavil pandemii covidu-19, „klimatickou krizi“ a porušování lidských práv. Podobně mluvila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která zmínila, že nedostatečné očkování v chudších oblastech je selháním mezinárodní politiky. 

„Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa,“ řekl americký prezident. „Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív,“ pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě „silných nových pochybností“ ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington po období „neúprosné války“ zahajuje „éru neúprosné diplomacie“ a že použití vojenské síly by pro USA mělo být vždy až tou poslední možností.

„Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní,“ uvedl Biden. USA podle něj hodlají využívat rozvojové pomoci a „investovat do nových způsobů, jak pozvednout lidi po celém světě“. V této souvislosti prezident zmínil i pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí „dodatečné závazky“ na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín proti nemoci covid-19.

Čínský prezident označil za „naléhavou prioritu“ spravedlivou distribuci covidových vakcín ve světě. Kromě globálního cíle v tomto směru zmínil i plán týkající se rozvojových zemí, kterým prý Čína do konce roku daruje 100 milionů dávek. V samotné Číně se dosud vyočkovalo skoro 2,2 miliardy dávek, ukazují statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Si Ťin-pching se dnes do rozpravy Valného shromáždění zapojil prostřednictvím předtočeného projevu. Deník The New York Times uvádí, že původně měl čínský příspěvek přednést vicepremiér, ale „čínský vůdce zjevně během posledních dní změnil názor“.

Čaputová: Selhání mezinárodní politiky

Slovo si vzala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se rovněž pozastavila nad očkováním. „Na celém světě bylo podáno více než pět miliard dávek (proticovidových) vakcín, ale z toho téměř 75 procent jen v deseti zemích. V padesáti zemích světa je navíc méně než pětiprocentní proočkovanost, přičemž v polovině z nich dosahuje úroveň očkování jen jedno procento. Tento stav je selháním mezinárodní politiky, na které se díváme v přímém přenosu,“ přiblížila Čaputová, jejíž projev přibližují slovenská média. 

„Vakcíny musí být dostupné pro všechny, a proto Slovensko bude pokračovat v podpoře projektu COVAX,“ avizovala Čaputová, která na sobě během projevu měla černé šaty. Minulý týden ve středu jí totiž zemřel milovaný otec Štefan Strapák. Černý oděv měla i při loučení s papežem Františkem, který nedávno navštívil Slovensko. 

„Dnes jsem se rozloučila na letišti se Svatým Otcem. V duchu jsem ale se slzami kývala i tomu svému. V pondělí ještě vnímal, když jsem mu povídala, že mu papež požehnal. Odešel v pokoji, doma, v péči rodiny. Děkuji za všechno, tati,“ uvedla minulý týden Čaputová.

Video Čaputová v očkovací kampani: Vakcínu je jediná cesta, jak porazit virus a vrátit se do normálu - Facebook / Ministerstvo zdravotnictví SR

Prezidentka, obdobně jako i další řečníci, na Valném shromáždění OSN řešila i klimatickou krizi. „Musíme oddělit hospodářský růst od degradace, kterou tímto růstem způsobujeme naší planetě, a podpořit ty, kteří jsou a budou těmito změnami nejvíce zasaženi. Takzvaný Zelený klimatický fond musí být dostatečně financován a přístupný,“ řekla. Záchrana planety však podle Čaputové znamená i „podporu mezinárodního řádu založeného na pravidlech a principech právního státu doma i v zahraničí.“ Čaputová podotkla, že pravidla platí pro všechny, nejen pro ty, kterých se přímo týkají.

Biden: Blížíme se do bodu, odkud není návratu

I Biden se věnoval klimatické krizi. Od odborníků prý slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval lídry z celého světa, aby na listopadovou klimatickou konferenci v Glasgow přišli s „nejvyššími možnými ambicemi“ a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Spojené státy si letos na jaře vytyčily nový klimatický cíl, kterým je pokles emisí skleníkových plynů do konce dekády o 50 až 55 procent ve srovnání s rokem 2005. Podle analýzy, kterou v pátek publikovala OSN, ovšem při dodržení aktuálně platných národních cílů svět do roku 2030 ani zdaleka neomezí emise do takové míry, jaká je potřebná k odvrácení katastrofálních následků změny klimatu.

Biden dnes uvedl, že v ekologických i dalších otázkách jsou USA připraveny spolupracovat s každou zemí, která usiluje o mírové řešení problémů. Ve svém projevu přímo nezmínil Čínu, jeho slova o nové studené válce ovšem zjevně souvisela s napjatými vztahy s Pekingem. USA podle Bidena nechtějí vidět svět rozdělený do „pevných bloků“, budou ovšem „energicky soutěžit a vést svými hodnotami a silou“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa