Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Čtyři Češi uvízli na vrcholku rakouských Alp: Pro dva letěl vrtulník, na další se nedostalo

Autor: ČTK - 
19. září 2021
15:39

Na nejvyšší hoře Rakouska Grossglockner museli záchranáři v sobotu večer a dnes ráno poskytnout pomoc čtveřici turistů z České republiky. Informovala o tom agentura APA. Turisté se dostali do nesnází při sestupu z vrcholu hory. Neutrpěli žádná zranění, po návratu do údolí byli ale vyčerpaní a dva trpěli mírným podchlazením.

Čtveřice turistů ve věku 26 až 31 let vystoupala na Grossglockner v průběhu soboty. Kvůli velkému počtu turistů při sestupu využili alternativní trasu. Na ní však ve výši 3600 metrů nad mořem zapadli do sněhu a ledu.

Čeští turisté si zavolali o pomoc v sobotu vpodvečer. Dva z nich byli evakuování vrtulníkem, další dva ale museli zůstat na hoře. Kvůli tmě záchranáři nemohli evakuaci vrtulníkem opakovat. Kvůli nedostatečné výbavě se za dvojicí vydal záchranný tým, kterým jim donesl teplé nápoje a oblečení. Záchranáři pak s turisty znovu vystoupali na vrchol hory a pak začali sestup po obvyklé cestě. Následovně byli čeští turisté, kteří trpěli mírným podchlazením, převezeni do údolí policejní helikoptérou.

Hora Grossglockner, jež leží na hranici rakouských spolkových zemí Tyrolsko a Korutany, je velice vyhledávanou turistickou destinací. České turisty tam zachraňují opakovaně. Naposledy uvázla na hoře dvojice lidí z České republiky na konci června.

Video Sněhová bouře rozhoupala lanovku. Podívejte se na děsivé záběry - YouTube/NautralDisasters

Dianthos ( 19. září 2021 19:38 )

Češi zřejmě přišli na to, že záchranářské vrtulníky jsou příjemné taxi. Pokud jdou do hor dostatečně nepřipraveni, přeceňují své síly, nedodržují pravidla a nemají potřebné vybavení, měla by pojišťovna krátit pojistné plnění.
Když budou muset platit ze svého, lépe si rozmyslí, než si udělají výlet.

tongzisemjon ( 19. září 2021 17:54 )

Sacuju to zhruba na 500 000 Kc! Mame radi ceske turisty,plnej nam kasu!Zeman ma pravdu

jajas ( 19. září 2021 16:57 )

A zase měli nedostatčné vybavení....na takové bych se prostě vybodl

jajas ( 19. září 2021 16:41 )

Si dělají pwdel, ne? Co ti naši matlalové blbnou? To tady fakt nemáme trochu schopné a myslící lidi, nota bene když se navíc hrnou furt někam do zahraničí? Česko bude postrachem v zahraničí a je jedno čím, stačí když tam vyjede kdokoliv....čeští turisté jsou asi taky dobrý matroš....

Matos7 ( 19. září 2021 16:34 )

Doufám, že ti dva na ktere se ve vrtulníku nedostali to mají za sebou a pohřeb bude velkolepý. A ti druzí dva si let vrtulníku zaplatí ze svého. Dobrudruzy

Zobrazit celou diskusi
Další videa