Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Ministr (†55) pro mimořádné situace zemřel při jejich nácviku. Zachraňoval život kolegovi

Aktualizováno -
8. září 2021
15:10
Autor: sova, ČTK - 
8. září 2021
12:35

Ruský ministr pro mimořádné situace Jevgenij Ziničev (†55) zahynul při meziresortním cvičení věnovaném právě takovým situacím. Podle prohlášení, které zveřejnil jeho úřad, přišel o život, když zachraňoval život jinému člověku. Ziničev přišel o život ve městě Dudinka nedaleko Norilsku na severovýchodě Sibiře. Společně s gubernátorem Krasnojarského kraje Aleksanderem Ussem zde přijel kontrolovat průběh výstavby nové požární stanice.

Šéfredaktorka televize RT Margarita Simonjanová na svém účtu na telegramu napsala, že kameraman filmového štábu spadl do vody z římsy, na níž stál. Ministr ve snaze zachránit ho pro něj skočil, ale narazil přitom na kámen.

Tisková služba ministerstva později agentuře TASS sdělila, že člověk, kterého se Ziničev pokusil zachránit, byl režisér Alexandr Melnik. Podle této informace Melnik přijel kvůli hledání vhodných míst pro natáčení svého nového dokumentárního snímku věnovaného rozvoji Arktidy a severní námořní cesty. Ministerstvo zároveň potvrdilo, že zemřel i režisér.

Prezident Vladimir Putin již byl o incidentu informován, uvedl tiskový tajemník hlavy státu Dmitrij Peskov.

Ministr prověřoval stavbu budovy nového hasičského depa

List Kommersant připomněl, že ministerstvo dříve uvedlo, že pětapadesátiletý Ziničev v rámci pracovní cesty do Krasnojarského kraje prověřoval stavbu budovy nového hasičského depa v Norilsku a navštívil Dudinský arktický pátrací a záchranný útvar.

Ziničev se narodil 18. srpna 1966 v Leningradu (dnes Petrohrad). Vystudoval ekonomicko-finanční fakultu Petrohradského institutu obchodu a práva. V roce 2013 absolvoval profesionální rekvalifikaci na Vojenské akademii generálního štábu.

V minulosti byl zástupcem ředitele kontrarozvědky FSB

V letech 1984 až 1986 sloužil v ozbrojených silách SSSR v severní flotile. V letech 1987 až 2015 pracoval ve státních bezpečnostních agenturách. Od června 2015 do července 2016 zastával post vedoucího ředitelství FSB (Federální služba bezpečnosti, ruská kontrarozvědka – pozn. red.) pro Kaliningradskou oblast.

Byl také místopředsedou krajské protiteroristické komise a místopředsedou protikorupční rady spadající pod řízení guvernéra Kaliningradské oblasti.

V listopadu 2016 se stal zástupcem ředitele FSB a v roce 2018 byl prezidentským dekretem jmenován vedoucím ministerstva pro mimořádné situace. V roce 2020 pak tuto funkci znovu přijal. 21. prosince 2020 mu byla udělena hodnost brigádního generála ruské armády.  

Norilsk leží za severním polárním kruhem na severu Krasnojarského kraje, který se rozkládá od jihu až na sever Sibiře.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi