Neděle 19. září 2021
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Oblačno 14°C

Tři rakety zasáhly afghánské letiště. Boje se vyhrocují, Tálibán se útokem chlubí

Autor: ČTK - 
1. srpna 2021
08:16

Povstalecké hnutí Tálibán v noci na dnešek vypálilo nejméně tři rakety na mezinárodní letiště v Kandaháru na jihu Afghánistánu, které poškodily tamní přistávací plochu. Odpovědnost hnutí za akci potvrdil mluvčí povstalecké skupiny Zabiulláh Mudžáhid, podle nějž bylo cílem zamezit afghánské armádě v dalších leteckých útocích vůči pozicím Tálibánu. V okolí města již několik dní bojují vládní vojska a povstalci.

„Dvě z raket poškodily přistávací dráhu (...) a všechny odlety a přílety byly z tohoto důvodu zrušeny,“ uvedl šéf letiště v Kandaháru. Informaci agentuře AFP potvrdil úřad pro civilní letectví v Kábulu. Podle agentury Reuters zatím nejsou zprávy o obětech na životech.

„Kandahárské letiště bylo naším cílem, protože jej nepřítel využíval jako základnu pro letecké útoky proti nám,“ řekl mluvčí Tálibánu Mudžáhid.

Příslušníci Tálibánu vedou již tři měsíce rozsáhlou ofenzivu proti vládním silám na mnoha místech země. V posledních dnech přitom vážně ohrožují několik regionálních metropolí - v sobotu vstoupili do některých čtvrtí Kandaháru a Laškargáhu na jihu země i do západoafghánského Herátu.

Afghánské jednotky, jimž se příliš nedaří postup povstalců zastavit, nyní podle AFP kontrolují v podstatě jen velká města a hlavní komunikační tepny mezi nimi. Tálibán ovládl také klíčové přechody na hranicích s Pákistánem, Íránem, Turkmenistánem a Tádžikistánem.

Povstalci vyhrotili svou ofenzivu poté, co Spojené státy a Severoatlantická aliance zahájily stahování posledních vojáků z Afghánistánu. Pád Kandaháru, který byl centrem tálibánského islamistického režimu mezi lety 1996 a 2001, by byl podle AFP pro afghánské úřady pohromou.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa