Úterý 3. srpna 2021
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik
Oblačno, déšť 23°C

Poradce svržené barmské vůdkyně Su Ťij ve vězení podlehl covidu. Situace v zemi je tristní

Autor: ČTK - 
21. července 2021
12:10

Barmský politik Ňjan Win, mluvčí strany Národní liga za demokracii (NLD) a hlavní poradce svržené barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, zemřel v úterý ve vězení poté, co se nakazil nemocí covid-19. S odvoláním na zdroje NLD o tom v noci na dnešek informovala agentura Reuters. Barma se v posledních měsících potýká s prudkým nárůstem počtu nakažených.

Osmasedmdesátiletý Ňjan Win byl zadržován v rangúnské věznici Insein poté, co byl společně se Su Ťij a dalšími politiky zatčen po vojenském převratu 1. února letošního roku. Minulý týden byl kvůli svému zdravotnímu stavu převezen do nemocnice, kde v úterý zemřel.

„Slibujeme, že budeme nadále bojovat za konec diktatury v zemi a za ustavení svobodného federálního svazu Barmy,“ uvedla NLD v prohlášení, v němž vyjádřila soustrast rodině Ňjan Wina.

Státní rada tvrdí, že příčinou úmrtí byla cukrovka a vysoký tlak

Podle armádou vedené státní rady Ňjan Win zemřel na cukrovku a vysoký tlak. Ve věznicích po celé zemi se covidem-19 nakazilo 375 vězňů a šest z nich zemřelo dříve než Ňjan Win, dodala rada.

Barmské snahy dostat pod kontrolu šíření koronaviru se rozpadly a změnily v chaos od doby, co armáda převzala moc a svrhla zvolenou vládu Su Ťij. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v zemi s 54 miliony obyvatel zatím očkováno 1,6 milionu lidí.

Zdravotní úřady v úterý uvedly, že země zaznamenala rekordních 286 úmrtí a téměř 6000 nově nakažených. Podle lékařů a pohřebních služeb je ale bilance mnohem vyšší, než uvádějí vojenské zdroje, a krematoria jsou přetížená. Od začátku pandemie bylo v Barmě podle oficiálních zdrojů nakaženo 240 570 lidí, z nichž 5567 zemřelo.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa