Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Neštěstí v Jeruzalémě: V nedostavěné synagoze se zhroutil ochoz, dva mrtví, desítky zraněných

Aktualizováno -
16. května 2021
20:45
Autor: ČTK - 
16. května 2021
19:37

Nejméně dva mrtvé a více než 100 zraněných si dnes vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze v židovské osadě na okupovaném Západním břehu Jordánu, která leží poblíž Jeruzaléma. Informovala o tom agentura Reuters.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie asi 650 lidí. Na místo přišli kvůli svátku šavuot, který slaví jako připomínku dne, kdy Bůh daroval Mojžíšovi desatero přikázání.

Synagoga byla podle Reuters nedostavěná. Místní starosta, zástupci hasičů a policie uvedli, že se akce konala bez povolení a navzdory oficiálním varováním, že staveniště není bezpečné.

Mluvčí záchranářů řekl, že o život přišli nejméně dva lidé. Zraněné do nemocnice přepravovaly sanitky a vrtulníky.

„Byli jsme opět přivoláni na další akci, kde došlo k nedbalosti a nezodpovědnosti,“ řekl šéf jeruzalémské policie Doron Turgeman s tím, že zodpovědné osoby budou zadrženy.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100.000 a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

flesch2z ( 16. května 2021 20:10 )

Izrael pálí jen v noci, když nikdo není venku a ještě předem upozorní na cíl. Tomu se říká humanitární bombardování.
Takové ale proti Srbsku použito nebylo.
Zato Hamás ten jede hlava nehlava, ve dne i v noci, a ještě si vynucuje soucit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa