Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Palestinci protestují po celé Evropě: V Paříži policie nasadila slzný plyn a vodní děla

Autor: ČTK - 
15. května 2021
17:22

Pařížská policie dnes použila vodní děla a slzný plyn proti asi dvěma stovkám demonstrantům.Ti se i přes zákaz úřadů shromáždili ve francouzské metropoli na podporu Palestinců v době eskalace izraelsko-palestinského konfliktu, uvedl na svém webu list Le Parisien. Jinde se demonstrace obešly bez incidentů.

Policisté se podle deníku snažili zabránit zakázané demonstraci v pařížské čtvrti Barbès, kde prefekt z preventivních důvodů nařídil už od poledne zavřít obchody a zmobilizoval na 4200 policistů a četníků. „My všichni jsme Palestinci!“ skandovala skupinka demonstrantů. Agentura AFP poznamenala, že úřední zákaz potvrdil i soud a zadržení dostávali pokuty ve výši 135 eur (asi 3400 Kč).

Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. „Izrael je vrah, skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. „Jedni mlčí, druzí trpí“ a „Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny,“ stálo na transparentech. „To není válka, to je genocida,“ volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna. Organizátoři z řad pacifistických, muslimských a propalestinských sdružení vyzývali britskou vládu, aby zasáhla a přiměla Izrael přerušit vojenskou operaci a aby ukončila veškerou podporu Izraele.

„Nikdy nás všechny nezabijete,“ stálo na plakátu demonstrantů s palestinskými vlajkami v Berlíně. Policie podle agentury DPA odhadla počet demonstrantů na náměstí Hermannplatz na 120, ale ohlášeny byly i akce na dalších místech německé metropole.

Několik stovek lidí vyšlo do ulic v centru Lipska, aby demonstrovaly proti násilí na Blízkém východě. Podle policie se demonstrace na podporu Palestiny zúčastnilo až 500 lidí a zhruba 200 osob podle odhadů přišlo na protidemonstraci na podporu Izraele. Nálada mezi oběma stranami byla podle policie napjatá a došlo ke slovním výpadům. Situace se však nakonec uklidnila, uvedl policejní mluvčí.

V Hamburku dnes asi 120 demonstrantů dávalo najevo sympatie k Palestincům hesly a vlajkami. I zde policie podle DPA zabránila možným konfliktům.

Demonstrace se mají konat i v dalších městech, mimo jiné ve Frankfurtu nad Mohanem, kde soud zrušil zákaz propalestinského shromáždění v centru. „Sama možnost, že by orientace a prohlášení ze shromáždění mohly být vnímány jako antisemitské, neospravedlňují zákaz,“ uvedl soud.

DPA připomněla, že v posledních dnech se v několika německých městech konaly antisemitské a antiizraelské demonstrace, při kterých se pálily izraelské vlajky a skandovala antisemitská hesla. Mezitím byla zpřísněna ochrana židovských institucí v Německu. Útoky na židovské instituce odsoudily protestantská a katolická církev.

Kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu se demonstrovalo i jinde v Evropě, například ve švédském přístavním městě Malmö.

kurioko ( 15. května 2021 17:51 )

Poprvé jsem zaznamenala Palestinu asi před 37 lety. Momby, střílení, mrtví. Dnes je to to samé. Asi potřebuji tento životní styl. Neví, co chtějí a po kom.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa