Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Čínský vesmírný modul přistál na planetě Mars: NASA poslala gratulaci

Autor: ČTK - 
15. května 2021
05:56

Čínský vesmírný modul úspěšně přistál na planetě Mars. Oznámila to v sobotu státní agentura Nová Čína s odvoláním na čínský národní vesmírný úřad CNSA. Modul obsahuje robotické vozítko, které by mělo zkoumat povrch planety.

"Čína poprvé zanechala stopu na Marsu," uvedla agentura Nová Čína. Přistání na Marsu označila za důležitý krok v čínském vesmírném programu.

Robotické vozítko váží zhruba 240 kilogramů. Má šest kol a čtyři sluneční kolektory. Po povrchu Marsu se může pohybovat rychlostí 200 metrů za hodinu, napsala agentura DPA.

V únoru na Marsu úspěšně přistál robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). A právě od šéfa vesmírného programu NASA dostala Čína jednu z gratulací. "Blahopřeji týmu Tianwen 1 k úspěšnému přistání na Marsu. Spolu s celou vědeckou komunitou s napětím očekáváme na důležité výsledky průzkumu, kterými tato mise přispěje lidstvu k poznání rudé planet," napsal na twitter Thomas Zurbuchen. 

Spojené státy od roku 1976 uskutečnily devět úspěšných přistání na Marsu. Sovětský svaz na Marsu přistál v roce 1971, jeho mise však selhala, protože modul brzy po kontaktu s povrchem planety přestal vysílat informace, upozornila agentura AP.

Zobrazit celou diskusi
Další videa