Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Jasno 22°C

Krátkozrací školáci trápí Japonsko. Velká studie má ukázat i vliv mobilů

Autor: ČTK - 
20. dubna 2021
11:50

Japonsko nechá udělat velkou studii o stavu zraku dětí prvního a druhého stupně. Oznámila to japonská agentura Kjódó, podle níž jsou důvodem obavy o horšící se kvalitu zraku mezi mládeží.

Ministerstvo školství nechá v květnu a červnu prověřit zrak 9000 dětí od prvního ročníku základní školy do třetích ročníků škol druhého stupně.

Podle úřadů přibývá mezi dětmi krátkozrakých; statistiky z roku 2019 ukazují, že na základních školách trpělo myopií přes 34,5 procenta žáků, na středních víc než 57,4 procenta. Podle Kjódó je z údajů patrné, že v Tokiu je krátkozrakých až 70 procent školních dětí. Může to vést k vážným problémům, jako je zelený zákal a odchlípnutá sítnice.

U vyšetřovaných dětí se bude také zjišťovat, jak dlouhý čas tráví s mobilním telefonem a jak dlouhý při venkovních aktivitách.

K rozhodnutí provést studii ministerstvo dospělo v době, kdy školy vybavuje další digitální technikou. Každý žák počínaje základní školou má mít už brzo k dispozici tablet a počítá se s rozšířením digitálních učebnic.

„Chceme na základě výsledku studie prosazovat opatření, která budou chránit zrak dětí, a zformulovat pokyny pro venkovní aktivity dětí,“ uvedlo ministerstvo školství.

Předsedkyně japonské společnosti zabývající se problémy krátkozrakosti Kjoko Onová řekla, že pokud děti nemají možnost dívat se na objekty z větší vzdálenosti a pokud nejsou vystaveny slunečnímu svitu, a přitom dlouhé hodiny hledí do obrazovek, může vzniknout myopie. Nejúčinnější způsob, jak jí předejít, je držet zrak aspoň 30 centimetrů od obrazovky, vždy po 20 minutách odvrátit oči k něčemu vzdálenějšímu a nejméně dvě hodiny denně se věnovat venkovním aktivitám.

Video Japanolog Heřman: Císař není politik, ani hlava státu, ale působí politicky - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa